REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zalania basenów

SANOK / PODKARPACIE. Nieprawidłowości przy projektowaniu i wykonywaniu robót budowlanych oraz niezachowanie szczególnej dbałości przy nadzorze inwestycji. Na bazie tych przepisów prawa Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła śledztwo w sprawie zalania Centrum Rehabilitacji i Sportu przy MOSiRze w Sanoku.

31 lipca 2019 roku burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski poinformował o złożeniu zawiadomienia do organów ścigania w sprawie zalania sanockich basenów, do jakiego doszło 13 lipca 2019 roku podczas gwałtownej ulewy. Dokumenty przedłożono w Prokuraturze Okręgowej w Krośnie skąd, w ramach właściwości miejscowej, zostały przekazane Prokuraturze Rejonowej w Sanoku.

Przeprowadzono czynności sprawdzające, a później na podstawie przedstawionej przez zawiadamiającego dokumentacji oraz bazując na zeznaniach, prokurator zajmujący się sprawą podjął w tym tygodniu decyzję o wszczęciu śledztwa:

– Z art. 93 Ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane, który mówi o nieprawidłowościach przy projektowaniu i realizacji robót budowlanych. Grozi za to kara grzywny.
– Z art. 231 &1 Kodeksu Karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Jak przekazuje prokuratura, chodzi tu o niedopełnienie obowiązków w postaci zaniechania wykazania się szczególną dbałością przy nadzorze nad realizacją całego procesu inwestycyjnego związanego z Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku. Za to przestępstwo ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 3.

Na ten moment nikomu nie przedstawiono zarzutów. W ramach śledztwa wykonywane są i będą kolejne czynności – informuje Izabela Jurkowska-Hanus, Prokurator Rejonowy w Sanoku.

Sprawa jest bardzo poważna. Chodzi o olbrzymie straty finansowe i wizerunkowe dla naszego miasta. Dlatego zwróciłem się z pismem do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o nadzór nad postępowaniem prokuratury i jak najszersze, dogłębne zbadanie tej sprawy – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Do sprawy wrócimy.

Przypomnijmy, że informację o zgłoszeniu sprawy do organów ścigania przekazał podczas konferencji prasowej zorganizowanej w magistracie burmistrz Tomasz Matuszewski. Fragment dotyczący wniosku do prokuratury od 7:50.

Nie mnie rozstrzygać o winie przy projektowaniu czy dokonywaniu przyłączy do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Z dzisiejszej perspektywy, również nie mnie rozstrzygać o należytym wywiązywaniu się z obowiązków inżyniera kontraktu oraz czy inwestycja za 40 mln zł, jaką jest CRiS, nie powinna być objęta szczególną troską przed jej uruchomieniem. Fakty są dla mnie bezsporne. Doszło do podtopienia i straty dla miasta z tego tytułu są ogromne. Aby sprawę należycie wyjaśnić, podjąłem decyzję o przekazaniu sprawy do rozpoznania właściwym organom ścigania – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Tomasz Matuszewski.

foto nagłówek: zdjęcie poglądowe / archiwum Esanok.pl, Tomasz Sowa

13-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)