REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Z rynku zniknęły niektóre obiekty. Dlaczego? Wyjaśnia burmistrz

SANOK / PODKARPACIE. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele głosów o zasadność zlikwidowania niektórych stoisk z płyty sanockiego rynku, szczególnie, że sezon letni jest tuż tuż. I tak nie spotkamy już budki z pamiątkami, lodami czy goframi, do których zaglądali turyści odwiedzający miasto. Dlaczego tak się stało? Sytuację wyjaśnia Tomasz Matuszewski, burmistrz miasta.

Odpowiadając na Państwa pytania dotyczące zagospodarowania Rynku, chcę podkreślić, że na decyzję o usunięciu tymczasowych obiektów handlowych wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze – poprawa wizerunku największego placu w centrum miasta. W większości polskich miast przestrzeń rynków i zabytkowych centrów wypełniają ogródki gastronomiczne. Ogródki nie zasłaniają elewacji kamieniczek, a te tworzą niepowtarzalny klimat przestrzeni centrum miasta. Po drugie – obiekty wcześniejsze mogły być usytuowane w takim miejscu, jak Rynek, najwyżej przez 180 dni – mówią o tym przepisy prawa budowlanego, nie wspominając o tym, że z dniem 31 marca zakończyła się umowa podpisana przez poprzednich Włodarzy miasta i o tym fakcie dzierżawcy zostali poinformowani pisemnie. Decyzja musiała więc zostać podjęta – nie tylko ze względu na estetykę przestrzeni, ale również na panujące prawo. W najbliższym czasie planujemy zwiększenie ilości lokali gastronomicznych w Rynku (prowadzone są przetargi) z jeszcze bogatszą i bardziej różnorodną ofertą, więc zwiększy się liczba ogródków i będziemy mieć w centrum atrakcyjne turystycznie serce miasta – czytamy na stronie sanockiego magistratu.

Aktualnie również prowadzone są prace nad przygotowaniem zarządzenia określającego obszar i zasady funkcjonowania ogródków sezonowych, które będą mogły być usytuowane w Rynku oraz ulicach przyległych. W przyszłości rozważamy zaprojektowanie i ustawienie w Rynku dodatkowych elementów zielonych, takich jak klomby czy rabaty kwiatowe. Każdą decyzję chcemy skonsultować z architektami przestrzeni miejskiej, tak aby miejsce jakim jest Rynek główny stało się jeszcze bardziej atrakcyjne – kwituje Tomasz Matuszewski.

 

źródło: UM Sanok

23-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)