REKLAMA
REKLAMA

Siedmiu imigrantów ukrytych w arbuzach (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE: 30 maja br. w miejscowości Wyżne na Podkarpaciu zatrzymano 7 nielegalnych imigrantów ukrywających się w transporcie owoców z Grecji. Służby zaalarmował polski kierowca ciężarówki zdziwiony dobiegającymi z naczepy odgłosami. Zatrzymani to obywatele Afganistanu, Pakistanu i Iranu.

30 maja br. w godzinach popołudniowych dyżurny komisariatu Policji w Strzyżowie otrzymał zgłoszenie od polskiego kierowcy ciężarówki, że z naczepy jego ciężarówki słychać podejrzane odgłosy. Miejscem zatrzymania była stacja benzynowa w miejscowości Wyżne w pow. strzyżowskim.

Natychmiast na miejsce przybyli funkcjonariusze Policji, KAS oraz dwa patrole Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Okazało się, że w naczepie typu chłodnia ukryło się siedmiu mężczyzn. Od trzech dni, bez opuszczania naczepy podróżowali z Grecji tzw. szlakiem bałkańskim.

Transport owoców miał trafić na Litwę
W trakcie czynności prowadzonych przez Straż Graniczną cudzoziemcy: 4 obywateli Afganistanu, 2 Irańczyków i Pakistańczyk w wieku od 19 do 39 lat przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy. Eskapadę rozpoczęli w Grecji, gdzie jak powiedzieli zapłacili przemytnikom po 2 tys. euro każdy. Następnie trasa wiodła przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację do Polski. Przez okres 3 dni nie opuszczali naczepy. W trakcie podróży żywili się zakupionym w Grecji suchym prowiantem oraz arbuzami. Byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na ich zdrowiu.

W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że obywatele Afganistanu i jeden z Irańczyków złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Grecji, natomiast pozostali (drugi Irańczyk i ob. Pakistanu) nie posiadali żadnych dokumentów.
Cudzoziemcy dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat.
Obywatele Afganistanu oraz Irańczyk na podstawie tzw. procedury dublińskiej zostaną przekazani do Grecji, natomiast dwaj cudzoziemcy bez dokumentów – w ramach readmisji uproszczonej – trafią do służb granicznych na Słowacji.

Do podobnego zdarzenia doszło tydzień wcześniej

Wówczas, na tym samym parkingu w transporcie opon z Serbii ujawniono 3 obywateli Afganistanu.
Aktualne zatrzymanie jest szóstym tego typu odnotowanym w rejonie odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG (od początku 2019 roku). Łącznie, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 18 imigrantów ukrywając się w naczepach ciężarówek. Dominują ob. Afganistanu.

31-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)