REKLAMA
REKLAMA

Skarb Państwa odzyskał ponad 40 mln złotych. Skuteczne działania podkarpackiej KAS

PODKARPACIE. Dzięki pracownikom KAS z Podkarpacia w ostatnich 2 miesiącach do budżetu państwa wpłynęło ponad 40 mln złotych. To efekty prowadzonych kontroli celno-skarbowych i postępowań kontrolnych Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (PUCS) w stosunku do czterech podmiotów, w wyniku których ujawnione zostały nieprawidłowości i podkarpacka KAS doprowadziła do wpłat wymaganych podatków z należnymi odsetkami.

Największą kwotę, bo aż 28 mln zł pracownicy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu odzyskali dzięki kontroli spółki mającej siedzibę w jednym z krajów UE, która dla celów podatku VAT rozliczała się na terytorium RP. W wydanych decyzjach stwierdzono, że spółka nieprawidłowo określiła miejsce świadczenia realizowanych dostaw łańcuchowych, co w efekcie miało wpływ na zaniżenie zobowiązania podatkowego. W konsekwencji podmiot dokonał wpłaty podatku od towaru i usług wraz z należnym odsetkami.

Kolejna wpłata do budżetu na 2,2 mln złotych to efekt postępowania kontrolnego, prowadzonego przez pracowników Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wobec osoby fizycznej. W toku prowadzonego postępowania stwierdzone zostały nieprawidłowości dotyczące wartości objętych przez podatnika udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W konsekwencji wydanej decyzji, kontrolowany podmiot dokonał wpłaty podatku wraz z odsetkami.

Wpłata blisko 10 mln złotych to natomiast wynik kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez pracowników PUCS wobec spółki, która została zarejestrowana na terytorium kraju wyłącznie do rozliczania podatku od towarów i usług.

W toku kontroli pracownicy KAS ustalili, że podatnik w ramach realizowanych transakcji łańcuchowych nieprawidłowo określił miejsce ich opodatkowania. Ustalenia kontroli skutkowały wydaniem decyzji w wyniku której spółka dokonała wpłaty podatku VAT z odsetkami na ponad 1 mln zł oraz złożyła korekty deklaracji VAT również za pozostałe okresy rozliczeniowe, dokonując wpłat podatku w kwocie prawie 9 mln zł.

Postępowanie kontrolne Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzone było także wobec podatnika działającego w branży budowlanej. Pracownicy KAS ustalili w tym przypadku, że podatnik prowadząc działalność gospodarczą, posługiwał się tzw. pustymi fakturami i wprowadzał je do obrotu. Stwierdzone oszustwo dotyczy kwoty ponad 1 mln zł. Zaległość podatkowa została już uregulowana przez podatnika.

Łączna kwota wpływów uzyskanych przez pracowników KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. w wyniku przeprowadzonych postępowań kontrolnych i kontroli celno-skarbowych przekroczyła 50 mln złotych.

st. rachm. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

dav

źródło: materiały nadesłane

16-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)