REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie plenerowe „WIOSNA nad Sanem”

TREPCZA / PODKARPACIE. Ogłaszamy konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej na najpiękniejszy wianuszek i na najciekawszą łódeczkę.

UWAGA! W pracach mile widziana pomoc rodziców…

W przystani rzecznej TREPCZA podczas spotkania 3 maja 2019 roku o godz. 15:00 przy śpiewie „Barki” zostaną wypuszczone na wodę jako znak pamięci o Tych, którzy zatonęli w nurtach rzeki /min. 2 chłopcy z Grabownicy, chłopak z Łodziny, 5 nauczycielek z Kielc i inni/.

Najciekawsze prace zostaną dodatkowo nagrodzone

UWAGA! W razie zimna i deszczu spotkanie odbędzie się w innym terminie


Wiosna w parku „Kwitnąca Akacja”

Choć nową porę roku mamy już od ponad miesiąca, to chłodna pogoda spowolniła wiosenny pęd do ożywiania przyrody. O kwitnących akacjach możemy jedynie pomarzyć, na ich piękne białe kwiaty trzeba będzie czekać przynajmniej do początku czerwca. Ubiegłoroczne, jesienne wichury wyrządziły pewne straty, ale nie tyle w drzewostanie, lecz w ogrodzeniu. Drewniane elementy bramy wschodniej zostały przewrócone na ziemię. Całe ogrodzenie wymaga przeglądu i odpowiedniego wzmocnienia lub wymiany na nowe. Przez 12 lat mimo zabezpieczeń olejem skalnym nastąpiła erozja słupów podtrzymujących modrzewiowe żerdzie. Mała drewniana architektura tworząca tzw. Ogród Maryjny z kamiennym ołtarzem to ostatnie dzieło śp. Franciszka Stasickiego – znanego na okolicę cieśli i długoletniego pracownika sanockiego skansenu. Wraz z innymi chętnie podjął się tych prac i cieszył się, że temu miejscu – dawnemu cmentarzowi zamienionym w nielegalne śmietnisko – został przywrócony należny szacunek. Duży udział w tych pracach miała jego żona Pani Weronika, która przygotowując posiłki zachęcała i czuwała, by rozpoczęte dzieło zostało szczęśliwie zakończone.

Obecna ekipa miejscowych fachowców wspierająca proboszcza w jego różnych działaniach społecznych to już kolejne pokolenie, które chętnie czeka na odpowiednią dyspozycję i … pogodę. Jesienią wykonali na szóstkę z plusem Skwer Niepodległości w związku z 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ostatnio pojawiło się przed nimi nowe zadanie – naprawa kamiennego muru przy starym kościele. Wcześniej mocno odchylony na skutek drgań od przejeżdżających samochodów z dużym ładunkiem ostatecznie pod koniec stycznia br. przewrócił się na plac wewnętrzny. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a szkoda po zgłoszeniu do ochrony zabytków zgodnie z aleceniami własnym sumptem zostanie naprawiona. Na załączonych zdjęciach pierwsze ślady wiosny w trepczańskim parku. Zapraszamy na wiosenny spacer jego alejkami. Bezpieczny parking dla samochodów od ulicy Kwiatowej.

/pr/
materiały nadesłane

 

30-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)