REKLAMA
REKLAMA

Stare kino w plenerze! Zaglądniecie do ogrodów biblioteki?

SANOK / PODKARPACIE. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Miejska Biblioteka Publiczna i BWA Galeria Sanocka zapraszają na Plenerowe Pokazy Filmowe – W Starym Kinie 26-27-28.07.2019 r.

W programie:

26.07 – Ada to nie wypada reż. Konrad Tom 1936 r.
– Filmy dokumentalne poświęcone Sanokowi i Ziemi Sanockiej
27.07- Dwie Joasie reż. Mieczysław Krawicz 1935 r.
– Sportowiec mimo woli reż.Mieczysław Krawicz 1939r.
28.07 – Jadzia reż. Mieczysław Krawicz 1936 r.

Prowadzenie Grzegorz Rogowski (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)
Miejsce: Zielona Czytelnia ul. Lenartowicza 2 (Ogród za Miejską Biblioteką Publiczną)
Początek projekcji g. 20.30 Wstęp wolny

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, projekcje zostaną przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej (sala wystawowa – 1 piętro)

Organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, BWA Galeria Sanocka, Urząd Miasta Sanoka

„Ada to nie wypada” reż. K. Tom ( 1936 r.)

„Ada Dziewanowska jest miłą, lecz niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną, córką ziemianina Dziewanowskiego. Dziewanowski zamierza wydać Adę za mąż za syna znajomego, za młodego hrabiego Freda Orzelskiego. Ojciec − chcąc, by córka nabrała nieco manier i ogłady − wysyła ją do krakowskiego internatu dla hrabianek. Tam jednak Ada nie zmienia swojego zachowania. Zdradza wszak wyjątkowe talenty wokalne i staje się ulubienicą mistyfikatora nauczyciela muzyki Bemola, będącego również kompozytorem operetkowym. Następuje dzień, w którym ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Widownia jest całkowicie wypełniona, ale primadonna nagle rozchorowuje się z powodu zaginięcia ukochanego pieska. Szczęśliwie może zastąpić ją Ada, która dzięki Bemolowi zna wszystkie partie śpiewane operetki. Spektakl ogląda Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, z wzajemnością”.

Obsada: Loda Niemirzanka, Kazimierz Junosza – Stępowski, Aleksander Żabczyński, Kazimierz Krukowski, Jadwiga Andrzejewska- Mira Zimińska,

„Dwie Joasie” reż. M. Krawicz, (1935 r.)
„Joasia to sumienna, skromna maszynistka. Jest młodą i atrakcyjną kobietą, co wywołuje niechciane przez nią zaloty jej szefów, które powodują porzucanie przez nią kolejnych posad. Zdesperowana zmienia swój wygląd i podejmuje następną pracę jako brzydula. Tam jednak role odwracają się i to Joasia zakochuje się w swoim pracodawcy”.

Obsada: Jadwiga Smosarska, Ina Benita, Lucyna Szczepańska, Franciszek Brodniewicz, Michał Znicz

„Sportowiec mimo woli” reż. M. Krawicz (1939 r.)
„Jedna z ostatnich komedii filmowych II Rzeczypospolitej, zrealizowana i ukończona tuż przed wybuchem II wojny światowej (z premierą dopiero podczas okupacji niemieckiej). Rozgrywające się w trójkącie zabawne perypetie wynikające z celowej zamiany ról. Warszawski fryzjer Dodek Czwartek (Adolf Dymsza) z konieczności udaje hokeistę, natomiast zakochany w atrakcyjnej pannie Lili (Ina Benita), córce przemysłowca znany hokeista Jerzy Piątek (Aleksander Żabczyński) wchodzi w rolę fryzjera. Lili ma rasową suczkę, natomiast Piątek psa tej samej rasy, dla którego szuka odpowiedniej partnerki. Panowie z trudem radzą sobie w nowych rolach, wywołując wiele śmieszności i nieporozumień, ale wyjaśniona w końcu sytuacja kończy się dla wszystkich happy Endem”.
Obsada: Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński, Ina Benita, Józef Orwid, Ludwik Sempoliński

„Jadzia” reż. M. Krawicz (1936 r.)

„Obie mają na imię Jadzia, oprócz imienia łączy je również rakieta tenisowa. Jędruszewska jest mistrzynią kortów tenisowych, Maliczówna jest niezwykle charyzmatyczną właścicielką sklepu sportowego. Tymczasem trwa ostra walka między dwoma konkurującymi warszawskimi firmami, sprzedającymi sprzęt sportowy. Zbieżność imion i niedomówienia powodują, iż przedstawiciel rywalizującego sklepu sportowego Jan Oksza myli Jadzie. Stara się skłonić mistrzynię tenisa, by grała rakietą ich firmy, lecz Jan bierze początkowo Maliczównę za ową mistrzynię. Sam tymczasem podaje się za rzeźbiarza, swojego przyjaciela. Wśród gagów i licznych nieporozumień pomiędzy Jadzią Maliczówną i Janem Okszą kiełkuje uczucie, które ostatecznie łączy dwie zwaśnione firmy”.
Obsada: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Józef Orwid, Aleksander Żabczyński, Michał Znicz, Stanisław Sielański

ZAPRASZAMY!!

15-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)