REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi odbyli kurs ratownika pola walki (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia szkolili się z ratownictwa pola walki na jarosławskim przykoszarowym ośrodku szkolenia – „wandoły”. To obowiązkowe szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zajmujących stanowiska służbowe ratowników medycznych w swoich sekcjach.

Kurs CLS Combat Lifesaver – ratownik pola walki przeprowadzony był w dniach 27 – 29 września br. dla żołnierzy – ratowników medycznych 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia. Prowadzony był na przykoszarowym ośrodku szkolenia – „wandoły” przez specjalistów – ratowników, którzy posiadają właściwe uprawnienia, jak również doświadczenie.

Jest to kurs niezbędny do ukończenia drugiego etapu szkolenia specjalisty przez „Terytorialsów”, którzy pełnią funkcję ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Kurs zawiera wiele zagadnień szkoleniowych. Do takich należą między innymi: zabezpieczanie masywnych krwawień i krwotoków za pomocą stazy taktycznej, opatrunków uciskowych i hemostatycznych, wykrywanie i odbarczanie odmy prężnej przy pomocy igły, utrzymywanie drożności dróg oddechowych poprzez zastosowanie rurki nosowo-gardłowej, przygotowanie rannego do ewakuacji, naprowadzanie śmigłowca oraz taktyczne podejście do poszkodowanego i wyciąganie rannego z pola walki pod ostrzałem. Kurs oparty jest na wytycznych TCCC – tactical combat casualty care – opieka nad rannym na polu walki – powiedział porucznik Artur Marszał – dowódca kompanii oraz ratownik medyczny.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w czasie obowiązkowych zajęć rotacyjnych z taktyki czy strzeleckiego realizują zagadnienia z ratownictwa medycznego. Na prowadzących wyznaczani są żołnierze z wykształceniem medycznym, doświadczeniem, jak również osoby, które ukończyły kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). W czasie zajęć instruktorzy skupiają się przede wszystkim na praktycznym wykonywaniu czynności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Intensywność zajęć oraz ich praktyczność nadaje pewności siebie naszym „Terytorialsom”. Stało się też faktem, że można na nich liczyć w każdej trudnej życiowej sytuacji. Przykłady udzielania pomocy społeczności lokalnej przez naszych żołnierzy można by mnożyć.


***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

por. Witold SURA, rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

zdjęcia: 3.PBOT

źródło: materiały nadesłane

01-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)