REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi wykorzystują celowniki holograficzne. Nowy model szkolenia ogniowego

REGION / PODKARPACIE. Blisko półtora tysiąca żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowało w miniony weekend szkolenie na Podkarpaciu. Prowadzone obecnie ćwiczenia rozpoczęły trzeci rok funkcjonowania formacji.

W miniony weekend podkarpaccy „Terytorialsi” rozpoczęli trzeci rok szkolenia we wszystkich batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych kolejno w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. W sumie blisko półtora tysiąca żołnierzy uczestniczyło w zajęciach rotacyjnych w minionym tygodniu.

Ćwiczenia prowadzono w ośrodkach garnizonowych rozmieszczonych w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) batalionów oraz na bojowych strzelnicach w Maleniskach, Nisku i Nowej Dębie.

3. Podkarpacka Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została sformowana w pierwszym etapie tworzenia piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Obecnie żołnierze brygady realizują drugi etap szkolenia specjalistycznego. To kolejny poziom trzyletniego cyklu szkolenia, który podzielony jest na szkolenie indywidualne, specjalistyczne oraz szkolenie zgrywające – trzeci rok. Każdy rok kończy się szkoleniem zintegrowanym, które trwa czternaście dni i prowadzone jest w ośrodkach poligonowych. W ostatnich dwóch dniach szkolenia, żołnierze terytorialnej służby wojskowej (TSW) odbywają praktyczny sprawdzian wiedzy i umiejętności, który podsumowuje kolejny etap szkolenia. W 2019 roku dowództwo brygady zaplanowało pięć terminów realizacji szkolenia poligonowego.

W czasie szkolenia specjalistycznego, które 3. PBOT rozpoczęła we wrześniu 21018 r., żołnierze brygady rozwijają swoje kompetencje służbowe na zajmowanych stanowiskach w ramach tzw. „wspaniałej dwunastki”.

Od stycznia 2019 roku, podkarpaccy „Terytorialsi” rozpoczęli nowy model szkolenia ogniowego. W czasie prowadzenia ognia do ukazujących się celów, żołnierze będą wykorzystywali celowniki holograficzne. Są to urządzenia celownicze z prostym układem elektronicznym, który zastępuje tradycyjne przyrządy mechaniczne muszkę i szczerbinkę. Skonstruowano je do celów wojskowych z myślą o maksymalnym skróceniu czasu celowania.

Jest to bardzo ważny czynnik w taktyce posługiwania się bronią na ówczesnym polu walki. Nasze doświadczenia i wnioski z Iraku czy Afganistanu chcemy wykorzystać w praktycznym szkoleniu naszych żołnierzy – mówi płk Dariusz Słota, dowódca Podkarpackich „Terytorialsów”.

Wojska Obrony Terytorialnej są integralną częścią potencjału obronnego naszego kraju. Ta młoda formacja rozwija się dynamicznie dzięki stałemu zasilaniu przez ochotników gotowych poświęcić się Ojczyźnie. Stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, bronić jej granic, by włączać się – zgodnie z misją Wojsk Obrony Terytorialnej – w akcje ratownicze.

Na pytanie „dlaczego podjęli decyzję o wstąpieniu w szeregi WOT” ochotnicy najczęściej odpowiadają, że w ten sposób chcą zamanifestować swój patriotyzm. Wielu chce sprawdzić się w nowym i rygorystycznym środowisku wojskowym. Duża część zwraca uwagę na rodzinne tradycje, a wielu z nich służbę w WOT traktuje jako element rozwoju osobistego.

***

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 17 200 żołnierzy, w tym, 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

 

Zdjęcia: WOT i Paweł Matelowski

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

21-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)