REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia zasilą energią Zagórz i Ustrzyki Dolne (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. W ramach ćwiczenia „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w dniach 25-26 czerwca 2019 r. uruchomi na bazie swojego sprzętu awaryjne zasilanie w miejscowościach Ustrzyki Dolne i Zagórzu. To pierwsze takie ćwiczenie na Podkarpaciu, w którym zostanie wykorzystana Kontenerowa Elektrownia Polowa dla potrzeb lokalnej społeczności.

W czasie szkolenia podkarpaccy terytorialsi 25 czerwca br. już o godz. 6.00 uruchomią awaryjne zasilanie w dwóch bieszczadzkich miejscowościach. W Zagórzu zasilą Przychodnię Zdrowia, Pocztę Polską, Dom Kultury, budynki użyteczności publicznej oraz kilka obiektów handlowych, natomiast w Ustrzykach Dolnych Państwową Straż Pożarną, budynek urzędu miasta oraz placówki handlowe.

Wybór miejsca i czasu nie jest przypadkowy. W ostatnim okresie zmienna sytuacja pogodowa na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego wymusiła zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia epizodycznego z zakresu zabezpieczenia zagrożonych miejscowości na skutek wystąpienia zakłóceń w dostawie energii elektrycznej – powiedział dowódca brygady płk Dariusz Słota. – Chcemy sprawdzić nasze możliwości sprzętowe a zarazem zapewnić lokalną społeczność, że mogą na nas liczyć w trudnych chwilach – dodaje.

Zdolności w zakresie zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych uwzględniono już na wstępie projektowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczenie pk. „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada OT realizować będzie wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja Rzeszów oddział w Sanoku przy wsparciu burmistrzów Ustrzyki Dolne i Zagórza.

Kontenerowa Elektrownia Polowa (KEP 900) jest podstawowym lub awaryjnym źródłem energii elektrycznej. W skład zestawu wchodzą dwa Zespoły Spalinowo Elektryczne ZSE-250 kW, Zespół Spalinowo Elektryczny ZSE-400 kW, kontener techniczny oraz zestaw do rozbudowy linii energetycznych  ZRL-1. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie stanowiąc odrębne źródła zasilania. Zespoły Spalinowo Elektryczne przystosowane są do pracy na wolnym powietrzu  oraz do przewożenia wszystkimi rodzajami transportu: drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT i mogą być łączone tak by zwielokrotniać dostarczaną moc.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold Sura
rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

21-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)