REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia zasilą energią Zagórz i Ustrzyki Dolne (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. W ramach ćwiczenia „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w dniach 25-26 czerwca 2019 r. uruchomi na bazie swojego sprzętu awaryjne zasilanie w miejscowościach Ustrzyki Dolne i Zagórzu. To pierwsze takie ćwiczenie na Podkarpaciu, w którym zostanie wykorzystana Kontenerowa Elektrownia Polowa dla potrzeb lokalnej społeczności.

W czasie szkolenia podkarpaccy terytorialsi 25 czerwca br. już o godz. 6.00 uruchomią awaryjne zasilanie w dwóch bieszczadzkich miejscowościach. W Zagórzu zasilą Przychodnię Zdrowia, Pocztę Polską, Dom Kultury, budynki użyteczności publicznej oraz kilka obiektów handlowych, natomiast w Ustrzykach Dolnych Państwową Straż Pożarną, budynek urzędu miasta oraz placówki handlowe.

Wybór miejsca i czasu nie jest przypadkowy. W ostatnim okresie zmienna sytuacja pogodowa na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego wymusiła zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia epizodycznego z zakresu zabezpieczenia zagrożonych miejscowości na skutek wystąpienia zakłóceń w dostawie energii elektrycznej – powiedział dowódca brygady płk Dariusz Słota. – Chcemy sprawdzić nasze możliwości sprzętowe a zarazem zapewnić lokalną społeczność, że mogą na nas liczyć w trudnych chwilach – dodaje.

Zdolności w zakresie zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych uwzględniono już na wstępie projektowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczenie pk. „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada OT realizować będzie wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja Rzeszów oddział w Sanoku przy wsparciu burmistrzów Ustrzyki Dolne i Zagórza.

Kontenerowa Elektrownia Polowa (KEP 900) jest podstawowym lub awaryjnym źródłem energii elektrycznej. W skład zestawu wchodzą dwa Zespoły Spalinowo Elektryczne ZSE-250 kW, Zespół Spalinowo Elektryczny ZSE-400 kW, kontener techniczny oraz zestaw do rozbudowy linii energetycznych  ZRL-1. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie stanowiąc odrębne źródła zasilania. Zespoły Spalinowo Elektryczne przystosowane są do pracy na wolnym powietrzu  oraz do przewożenia wszystkimi rodzajami transportu: drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT i mogą być łączone tak by zwielokrotniać dostarczaną moc.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold Sura
rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

21-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)