REKLAMA
REKLAMA

Udaremniono przemyt zabytkowej ikony św. Mikołaja (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli pojazdów na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt malowanej na drewnie ikony bizantyjskiej z wizerunkiem Św. Mikołaja.

Ikonę przewoziła obywatelka Niemiec, która w minioną niedzielę, 25 sierpnia br. przekraczała polsko-ukraińską granicę w Korczowej.

63- letnia kobieta, podróżująca osobowym BMW mimo, że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazu do kontroli. Jak tłumaczyła, nie sądziła, że jest to konieczne.

Obraz znajdujący się w jednym z bagaży to jeden z najpopularniejszych typów ikonograficznych św. Mikołaja – typ popiersiowy z księgą Ewangelii w lewej ręce.

Ikona została zatrzymana do dalszego postępowania, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni jej wartość, w tym także wartość zabytkową.

Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: – Na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. Przypominamy także, że w przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna- 0 % oraz podatku VAT- 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

W 2018 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 611 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, nieśmiertelniki, lornetki, czapki, manierki, medale, bagnety i zegary.

st. rachm. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

źródło: materiały nadesłane

27-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)