REKLAMA
REKLAMA

Udaremniono przemyt zabytkowej ikony św. Mikołaja (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli pojazdów na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt malowanej na drewnie ikony bizantyjskiej z wizerunkiem Św. Mikołaja.

Ikonę przewoziła obywatelka Niemiec, która w minioną niedzielę, 25 sierpnia br. przekraczała polsko-ukraińską granicę w Korczowej.

63- letnia kobieta, podróżująca osobowym BMW mimo, że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazu do kontroli. Jak tłumaczyła, nie sądziła, że jest to konieczne.

Obraz znajdujący się w jednym z bagaży to jeden z najpopularniejszych typów ikonograficznych św. Mikołaja – typ popiersiowy z księgą Ewangelii w lewej ręce.

Ikona została zatrzymana do dalszego postępowania, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni jej wartość, w tym także wartość zabytkową.

Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: – Na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. Przypominamy także, że w przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna- 0 % oraz podatku VAT- 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

W 2018 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 611 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, nieśmiertelniki, lornetki, czapki, manierki, medale, bagnety i zegary.

st. rachm. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

źródło: materiały nadesłane

27-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)