REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach powstają trasy rowerowe. Będzie gdzie „poszaleć” (FOTO)

CISNA / PODKARPACIE. Nadleśnictwo Cisna, w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęło realizację zadania, które zakłada budowę ścieżki rowerowej, typu „singletrack”. Będzie to 13 kilometrowy trakt. Docelowo, w ramach całego projektu, ma powstać 50 kilometrowa trasa. Dla turystów ścieżka ma zostać udostępniona na początku przyszłego letniego sezonu.

Na profilu facebook Nadleśnictwa Cisna możemy przeczytać: „Budowa tras rowerowych trwa. Obecnie już na całej długości trasy położona jest pierwsza warstwa nawierzchni. Na niej zostanie położona kolejna, znacznie drobniejsza. Potem już „tylko” zagęszczenie, utwardzenie, mostki, przepusty, oznaczenia, dodatkowa infrastruktura i… pedałujemy co sił”!

– 13 kilometrowe ścieżki, które powstają, będą prowadzone w terenie leśnym. Za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji zostanie udostępniona mapa całej trasy – mówi Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna.

Budowane ścieżki rowerowe tzw. singletracki są wąskie, poprowadzone po stokach gór w sposób niejednostajny. Na takiej leśnej ścieżce napotkamy zakręty, zjazdy i podjazdy. Ścieżki te budowane w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Trasy prowadzone są zazwyczaj, z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Na singletrackach poruszamy się tylko w jedną stronę, tak aby nie doszło do wypadków czy kolizji, z udziałem miłośników kolarstwa górskiego.

– Według przeprowadzanej analizy przez zewnętrzną firmę, 50 kilometrów tras zachęci „górali” nie tylko z regionu, ale i z zagranicy, do odwiedzenia Cisnej – dodaje nasz rozmówca.

Realizacja całego zadania, i wytyczenia w sumie 50 kilometrowej trasy, ma potrwać dwa lata. Nadleśnictwo Cisna jest bowiem partnerem w projekcie, realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Lesku, przy współpracy z partnerem ze Słowacji, „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”, dofinansowanego z programu Interreg Polska-Słowacja. W ramach całego zadania powstaną ponadto przebieralnie, wiaty, stacja serwisowa czy wypożyczania rowerów.

foto: Mateusz Świerczyński / Nadleśnictwo Cisna

17-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)