REKLAMA
REKLAMA

Wkrótce drogowcy opanują Sanok! Remont za remontem (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W najbliższych kilku miesiącach na sanockich drogach przeprowadzonych zostanie szereg remontów. Chodzi o ważne dla mieszkańców ulice: Traugutta, Piastowską i Pomorską. Dodatkowo, podpisana wczoraj przez powiat umowa, pozwoli zmodernizować drogę Tarnawa-Kalnica. Oprócz tego, remontowana przez GDDKiA będzie ul. Krakowska i ul. Rymanowska, a jeszcze przez pół roku budowana będzie obwodnica Sanoka.

Wczoraj w Rzeszowie włodarze miasta i powiatu podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji związanych z przebudową sanockich dróg. Przygotowywane i zgłaszane jeszcze w poprzedniej kadencji projekty, doczekały się szczęśliwego finału. Z jednej strony mieszkańcy już mogą cieszyć się na znaczącą poprawę jakości nawierzchni i bezpieczeństwa na zawnioskowanych ulicach, z drugiej, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo utrudnień będzie sporo. Mniej więcej w jednym czasie drogowcy będą pracować przy budowie obwodnicy i remoncie ulic: Krakowskiej, Rymanowskiej, Traugutta, Piastowskiej i Pomorskiej.

Miasto zawnioskowało o pomoc w modernizacji ulic w dzielnicy Dąbrówka. Chodzi o Piastowską i Pomorską. Środki Funduszu Dróg Samorządowych zabezpieczą również 60% wydatków. Cały projekt opiewa na kwotę 4,7 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 2,8 mln zł.

Projekt zgłoszony przez powiat obejmuje remont ulicy Traugutta oraz trasy Tarnawa-Kalnica. Ulica Traugutta zmieni swoje oblicze za 2,4 mln zł. 60% dofinansowania to więcej niż się spodziewano. Z Funduszu Dróg Samorządowych, kasę starostwa wspomoże kwota przeszło 1,4 mln zł. Powiat wystąpił do miasta o wsparcie tej inwestycji. Z kolei na drogę Tarnawa-Kalnica przeznaczone zostanie 2,7 mln zł, z czego 1,6 mln zł (60%) stanowić będzie dotacja. W realizacji zadania pomoże Gmina Zagórz, która zadeklarowała zabezpieczenie 300 tys. zł na ten cel.

Z kolei GDDKiA kompleksowo zajmie się ulicami Krakowską i Rymanowską. Remont będzie kosztował prawie 17,5 mln zł. Niedawno podpisano umowę na realizację zadania. Informowaliśmy o tym tutaj: SANOK: Podpisanie umowy na remont Krakowskiej i Rymanowskiej (VIDEO) i tutaj: Duży remont na Dąbrówce. Do końca roku droga zmieni się nie do poznania (FILM, ZDJĘCIA).

Trwa również budowa obwodnicy Sanoka. Umowa na projekt i budowę o wartości 140 mln zł została podpisana w lutym 2016 r., a prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku.

Z wyjątkiem drogi Tarnawa-Kalnica, która będzie remontowana w systemie dwuletnim, wszystkie opisane powyżej zadania mają się zakończyć jeszcze przed końcem roku!

Przy skromnym budżecie, 2 mln 800 tys. zł na przebudowę dwóch ulic na Dąbrówce, to ogromne wsparcie, więc jest powód do radości. Zdaję sobie sprawę, że jest to niewiele, jeśli wziąć pod uwagę potrzeby w skali całego miasta, dlatego składamy kolejne wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wspomniała o tym pani wicewojewoda Lucyna Podhalicz podczas konferencji przy okazji podpisywania umowy z wykonawcą remontu Krakowskiej i Rymanowskiej. Z tego, co wiem, następny nabór wniosków w ramach Funduszu dotyczący zadań planowanych do realizacji począwszy od 2020 roku jest przewidziany na przełomie lipca i sierpnia – zaznacza Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Podczas najbliższych wakacji Sanok zamieni się w jeden wielki plac budowy. Na pewno trzeba liczyć się z utrudnieniami, czy zmienioną organizacją ruchu, ale za kilka miesięcy komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo zwiększy się diametralnie – mówi Damian Biskup, członek zarządu powiatu. – Trzeba pamiętać, że projekty te powstały w poprzedniej kadencji, dlatego wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tych inwestycji należą się podziękowania. Mamy nadzieję, że miasto Sanok dołoży się do realizacji projektu, tak jak miało to miejsce w przypadku Gminy Zagórz i modernizacji drogi Tarnawa-Kalnica. Jeśli chodzi o Traugutta, myślę, że radni Łukasz Radożycki i Andrzej Chrobak mogą już spać spokojnie, bo w ostatnich latach poświęcili wiele czasu i energii na pracę na rzecz realizacji tej inwestycji.

Ulica Traugutta nie była remontowana od kilkudziesięciu lat. Szczególnie chodniki są w kiepskim stanie. Jest do długa droga, przebiegająca przez całe osiedle. Turyści dojeżdżają nią do Skansenu. Będzie to jedna z niewielu tak dużych inwestycji drogowych realizowanych przez powiat w samym mieście w ostatnich latach. Będziemy chcieli zachęcić Gminę Miasta Sanoka do udzielenia finansowego wsparcia projektu – mówił nam po ogłoszeniu wyników naboru Andrzej Chrobak, członek zarządu powiatu sanockiego.

Ulica Traugutta (zdjęcia archiwalne):

Ulica Piastowska i Pomorska:

Duży remont na Dąbrówce. Do końca roku droga zmieni się nie do poznania (FILM, ZDJĘCIA)

21-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)