REKLAMA
REKLAMA

Wkrótce drogowcy opanują Sanok! Remont za remontem (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W najbliższych kilku miesiącach na sanockich drogach przeprowadzonych zostanie szereg remontów. Chodzi o ważne dla mieszkańców ulice: Traugutta, Piastowską i Pomorską. Dodatkowo, podpisana wczoraj przez powiat umowa, pozwoli zmodernizować drogę Tarnawa-Kalnica. Oprócz tego, remontowana przez GDDKiA będzie ul. Krakowska i ul. Rymanowska, a jeszcze przez pół roku budowana będzie obwodnica Sanoka.

Wczoraj w Rzeszowie włodarze miasta i powiatu podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji związanych z przebudową sanockich dróg. Przygotowywane i zgłaszane jeszcze w poprzedniej kadencji projekty, doczekały się szczęśliwego finału. Z jednej strony mieszkańcy już mogą cieszyć się na znaczącą poprawę jakości nawierzchni i bezpieczeństwa na zawnioskowanych ulicach, z drugiej, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo utrudnień będzie sporo. Mniej więcej w jednym czasie drogowcy będą pracować przy budowie obwodnicy i remoncie ulic: Krakowskiej, Rymanowskiej, Traugutta, Piastowskiej i Pomorskiej.

Miasto zawnioskowało o pomoc w modernizacji ulic w dzielnicy Dąbrówka. Chodzi o Piastowską i Pomorską. Środki Funduszu Dróg Samorządowych zabezpieczą również 60% wydatków. Cały projekt opiewa na kwotę 4,7 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 2,8 mln zł.

Projekt zgłoszony przez powiat obejmuje remont ulicy Traugutta oraz trasy Tarnawa-Kalnica. Ulica Traugutta zmieni swoje oblicze za 2,4 mln zł. 60% dofinansowania to więcej niż się spodziewano. Z Funduszu Dróg Samorządowych, kasę starostwa wspomoże kwota przeszło 1,4 mln zł. Powiat wystąpił do miasta o wsparcie tej inwestycji. Z kolei na drogę Tarnawa-Kalnica przeznaczone zostanie 2,7 mln zł, z czego 1,6 mln zł (60%) stanowić będzie dotacja. W realizacji zadania pomoże Gmina Zagórz, która zadeklarowała zabezpieczenie 300 tys. zł na ten cel.

Z kolei GDDKiA kompleksowo zajmie się ulicami Krakowską i Rymanowską. Remont będzie kosztował prawie 17,5 mln zł. Niedawno podpisano umowę na realizację zadania. Informowaliśmy o tym tutaj: SANOK: Podpisanie umowy na remont Krakowskiej i Rymanowskiej (VIDEO) i tutaj: Duży remont na Dąbrówce. Do końca roku droga zmieni się nie do poznania (FILM, ZDJĘCIA).

Trwa również budowa obwodnicy Sanoka. Umowa na projekt i budowę o wartości 140 mln zł została podpisana w lutym 2016 r., a prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku.

Z wyjątkiem drogi Tarnawa-Kalnica, która będzie remontowana w systemie dwuletnim, wszystkie opisane powyżej zadania mają się zakończyć jeszcze przed końcem roku!

Przy skromnym budżecie, 2 mln 800 tys. zł na przebudowę dwóch ulic na Dąbrówce, to ogromne wsparcie, więc jest powód do radości. Zdaję sobie sprawę, że jest to niewiele, jeśli wziąć pod uwagę potrzeby w skali całego miasta, dlatego składamy kolejne wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wspomniała o tym pani wicewojewoda Lucyna Podhalicz podczas konferencji przy okazji podpisywania umowy z wykonawcą remontu Krakowskiej i Rymanowskiej. Z tego, co wiem, następny nabór wniosków w ramach Funduszu dotyczący zadań planowanych do realizacji począwszy od 2020 roku jest przewidziany na przełomie lipca i sierpnia – zaznacza Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Podczas najbliższych wakacji Sanok zamieni się w jeden wielki plac budowy. Na pewno trzeba liczyć się z utrudnieniami, czy zmienioną organizacją ruchu, ale za kilka miesięcy komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo zwiększy się diametralnie – mówi Damian Biskup, członek zarządu powiatu. – Trzeba pamiętać, że projekty te powstały w poprzedniej kadencji, dlatego wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tych inwestycji należą się podziękowania. Mamy nadzieję, że miasto Sanok dołoży się do realizacji projektu, tak jak miało to miejsce w przypadku Gminy Zagórz i modernizacji drogi Tarnawa-Kalnica. Jeśli chodzi o Traugutta, myślę, że radni Łukasz Radożycki i Andrzej Chrobak mogą już spać spokojnie, bo w ostatnich latach poświęcili wiele czasu i energii na pracę na rzecz realizacji tej inwestycji.

Ulica Traugutta nie była remontowana od kilkudziesięciu lat. Szczególnie chodniki są w kiepskim stanie. Jest do długa droga, przebiegająca przez całe osiedle. Turyści dojeżdżają nią do Skansenu. Będzie to jedna z niewielu tak dużych inwestycji drogowych realizowanych przez powiat w samym mieście w ostatnich latach. Będziemy chcieli zachęcić Gminę Miasta Sanoka do udzielenia finansowego wsparcia projektu – mówił nam po ogłoszeniu wyników naboru Andrzej Chrobak, członek zarządu powiatu sanockiego.

Ulica Traugutta (zdjęcia archiwalne):

Ulica Piastowska i Pomorska:

Duży remont na Dąbrówce. Do końca roku droga zmieni się nie do poznania (FILM, ZDJĘCIA)

21-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)