REKLAMA
REKLAMA

XIV Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Leśnicy z Podkarpacia już po raz 14. spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, który wygłosił też homilię.

Uroczysta msza święta odbyła się w asyście 16 pocztów sztandarowych. We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli m.in.: Józef Kardyś, starosta Powiatu Kolbuszowskiego, Wojciech Wdowik, dyrektor RDOŚ w Rzeszowie, wójtowie powiatu kolbuszowskiego i mieleckiego, dr hab. inż. Krzysztof Słowiński Prodziekan ds. studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, przedstawiciele RDLP w Krakowie z zastępcą dyrektora Tadeuszem Dragonem, przedstawiciele RDLP w Lublinie, służby mundurowe, myśliwi z okolicznych kół łowieckich, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium.

Słowo do pielgrzymów skierowała również Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.

Spotykamy się w roku ważnym dla leśników: 95-lecia powołania Lasów Państwowych. Podziękowaliśmy dziś Panu za to, że dał nam pielęgnować to wspaniałe Dzieło Boże – ekosystemy leśne – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Od lat korzystamy z gościnności ks. Ryszarda Madeja, kustosza Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, uczestnicząc w modlitewnym spotkaniu, które dla nas ma wymiar ponadregionalny, bo spotykają się tu leśnicy z dyrekcji LP w Krośnie, Krakowie i Lublinie, a łączy nas obszar historycznej Puszczy Sandomierskiej.

Wydarzenie uświetniły: chór Chorus Familiaris z Woli Baranowskiej i zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat” działający przy RDLP w Krośnie.

Obraz „Madonna z Puszczy” z ostrowskiego kościoła jest kopią rzymskiej Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore. Tytuł „Śnieżna” nadano na pamiątkę śniegu, który spadł w lecie 356 r. w Rzymie. Polska kopia powstała w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Natomiast o pochodzeniu wzorca mówi łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu: „Madonna Maior de Urbe […] a s. Luca Evang. depicta”. Według tradycji obraz ten to królewski dar polskich władców, którzy byli kolatorami kościoła aż po czasy rozbiorów.

Kult Maryi z sandomierskiej puszczy sięga przełomu XVII i XVIII w. Świadczą o tym liczne wota zgromadzone w świątyni, a także korony na wizerunku Matki Boskiej. W 1902 r. Madonna z Puszczy znalazła miejsce w nowym, murowanym kościele. Od lat trzydziestych XX w. dzięki proboszczowi ks. Dominikowi Litwińskiemu nastąpiło odrodzenie kultu Leśnej Madonny, a siedem lat temu 19 maja 2012 roku w Ostrowach Tuszowskich miała miejsce koronacja obrazu.

tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

źródło: RDLP w Krośnie

22-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)