REKLAMA
REKLAMA

Zimowy las kusi – leśnicy zapraszają (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Doniesienia o zamkniętych szlakach w górach zniechęcają do wyjazdu na Podkarpacie. Tymczasem wciąż jest tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Swoją ofertę kierują do turystów bieszczadzkie nadleśnictwa. Szczególnie atrakcyjne wydaje się w tym czasie Muczne w Nadleśnictwie Stuposiany, gdzie przez cały dzień czynna jest pokazowa zagroda żubrów, a zwierzęta w zimowych szatach prezentują się okazale.

Po drodze można zajrzeć do plenerowej ekspozycji wypału węgla drzewnego. Odwiedzający Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem przez całe ferie od poniedziałku do piątku mogą liczyć na takie atrakcje jak: tropienie zwierząt z leśnikiem, warsztaty malarskie, szkolenie z podstaw ratownictwa w górach, a nawet można się sprawdzić jako pomocnik leśniczego. Z kolei na spacery z leśnikiem możemy się wybrać w Nadleśnictwie Cisna, Rymanów czy Stuposiany. Na pewno będzie możliwość zapalenia ogniska, a leśne dukty po uzgodnieniu z gospodarzem terenu bez wątpienia nadają się również na kulig.

W Nadleśnictwie Baligród dla uczestników ferii zimowych z okolicznych ośrodków wypoczynkowych przygotowana jest diaporama autorstwa wybitnego fotografika Grzegorza Leśniewskiego, która pokazuje fascynujący świat bieszczadzkiej przyrody. Leśnicy biorą udział w spotkaniach w przedszkolach i na zimowiskach.

Gdy wysokie góry są „zamknięte” dla turystyki, zapraszamy w doliny, bo nawet w samym Krośnie można spotkać się z lasem – mówi Tomasz Kałamarz, specjalista ds. edukacji przyrodniczej w RDLP w Krośnie. – Zimowy las to wyjątkowa sceneria, a spacer z leśnikiem daje szansę zobaczenia tropów jelenia, wilka, a w górach nawet niedźwiedzia. Taki las kusi swoim urokiem i spotkanie z nim może być najpiękniejszym wspomnieniem ferii.

W lasach Podkarpacia istnieje też sporo narciarskich tras biegowych, na których można trenować albo wziąć udział w zawodach. Sztandarowe imprezy to bieg „Tropem Wilka” (27 stycznia) organizowany przez Nadleśnictwo Cisna i bieg „Tropem Żubra” (9 lutego) w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany. Na leśnych trasach w Ustianowej na stokach Żukowa (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne) odbywa się Bieszczadzki Bieg Lotników, który jest jednym z etapów Mistrzostw Polski Amatorów. Z kolei na niedawno otwartych trasach w Czarnorzekach zlokalizowanych w Nadleśnictwie Kołaczyce odbywa się coroczny bieg memoriałowy Marka Marcisza Juniora a w Puławach Górnych (teren Nadleśnictwa Rymanów) coroczne zawody z cyklu „Kiczera biega”.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

18-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)