REKLAMA
REKLAMA

Apel Demokratów Ziemi Sanockiej do burmistrza miasta!

O niepodejmowanie działań związanych z organizacją wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10 maja br. i zwrócenie się do najwyższych władz państwowych o przełożenie terminu wyborów w celu uniknięcia niepotrzebnego narażania ludzkiego życia apelują do burmistrza Sanoka Demokraci Ziemi Sanockiej. – Zorganizowanie wyborów w czasie pandemii mogłoby zagrażać życiu i zdrowiu biorących w nich udział rozumieniu art. 160 kodeksu karnego – piszą.Apel do Burmistrza Miasta Sanoka o niepodejmowanie działań związanych z organizacją wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10 maja br. i zwrócenie się do najwyższych władz państwowych o przełożenie terminu wyborów w celu uniknięcia niepotrzebnego narażania ludzkiego życia.

Zorganizowanie wyborów w czasie pandemii mogłoby zagrażać życiu i zdrowiu biorących w nich udział  w rozumieniu art. 160 kodeksu karnego.

W ostatnich dniach z wielu stron Polski płyną do najwyższych władz naszego kraju apele o powstrzymanie rozpędzającej się machiny wyborczej. Kierują je głównie samorządowcy, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wielu miast i gmin, powołując się na własne doświadczenia oraz opinie obywateli. Do Wrocławia, Gdańska, Częstochowy, Poznania i Gliwic dołączyły też mniejsze miasta, m. in. Będzin, Kęty, Lidzbark, Starachowice, Ustrzyki Dolne. Jako Demokraci Ziemi Sanockiej uważamy, że w tym coraz powszechniejszym głosie sprzeciwu dla wyborów w dniu 10 maja br. nie powinno zabraknąć głosu Sanoka.

W pełni podzielamy opinie samorządów, z których wynika, że w obecnej sytuacji organizacja wyborów prezydenckich to zwykłe szaleństwo i niepotrzebne narażanie ludzkiego życia. Przedstawiciele jednych z nich mówią wprost, że zbojkotują wybory, inni zapowiadają ich blokadę, jeszcze inni oświadczają, że nie podpiszą wymaganych przez Państwową Komisję Wyborczą dokumentów. Wszyscy natomiast podkreślają, że życie i zdrowie mieszkańców, urzędników i członków komisji wyborczych, Polaków, jest najwyższą wartością i nie zaryzykują go dla celów politycznych rządzących.

W uzasadnieniu swojego apelu wskazujemy realne zagrożenia. Może się bowiem zdarzyć, że pracownicy Starostwa, Urzędu Miasta czy Gminy, wspomagający organizację wyborów, jak też członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych zostaną objęci kwarantanną i nie będzie fizycznej możliwości wywiązania się z powierzonych im obowiązków. Strach przed zakażeniem może też przełożyć się na trudności ze skompletowaniem składu komisji. Już dziś wpływają do nas pisma z rezygnacją z udziału w komisji i należy mieć obawy, że będzie ich coraz więcej.

Sporo obaw budzi samo przeprowadzenie szkoleń członków OKW. Pojawiają się pytania związane z dodatkowymi czynnościami, takimi jak m. in. dezynfekcja obiektów i urządzeń, czuwanie nad zapewnieniem bezpieczeństwa i odstępów pomiędzy głosującymi. Kto miałby się tym zająć? Nie brakuje też trudniejszych pytań – jak w takich okolicznościach zagwarantować prawo do głosowania osobom przebywającym w kwarantannie? Jak utworzyć obwody wyborcze w szpitalach?

Jako Demokraci Ziemi Sanockiej podzielamy te wszystkie obawy, o których mówią samorządowcy. Uważamy, że wybory organizowane w warunkach ogłoszonego stanu epidemii, której szczyt, według opinii ministra zdrowia i ekspertów epidemiologów, jest wciąż przed nami, mogą być zaprzeczeniem święta demokracji. Dlatego też apelujemy do Pana Burmistrza o przyłączenie się do apelu wielu samorządowców w kraju o wstrzymanie prac mających na celu zorganizowanie wyborów prezydenckich. Według posiadanej wiedzy, także na podstawie przeprowadzanych sondaży ogólnopolskich, jak i kierowanych do nas przez mieszkańców Sanoka opinii, przełożenia wyborów na inny termin oczekuje coraz większa liczba obywateli.

Kierując apel do najwyższych władz RP, zasadnym byłoby uwzględnienie w nim prośby o zapewnienie samorządom specjalnych środków na cele związane ze zwalczaniem epidemii. Potrzebne jest masowe zabezpieczenie środków ochrony osobistej dla pracowników urzędów i samorządowych jednostek organizacyjnych.

W przypadkach kwarantanny pracownicy ci znajdują się na pierwszej linii kontaktu i organizowania pomocy. Część przeznaczonych na ten cel pieniędzy mogłaby pochodzić z planowanych kosztów przeprowadzenia wyborów. Można by je także przeznaczyć na zakup środków ochrony osobistej, których brakuje w szpitalach czy jednostkach pogotowia ratunkowego.
Prosząc Pana burmistrza o zgłoszenie stanowczego „NIE dla wyborów w dniu  10 maja br.” pragniemy podkreślić, że nasz apel nie ma charakteru politycznego. Jest on głosem społecznego zaniepokojenia i wyrazem dezaprobaty dla toczących się  w całym kraju irracjonalnych dyskusji „organizować wybory czy się z nimi wstrzymać?”. Naszym zdaniem, z którym w większości zgadzają się sanoczanie, absolutnie nie jest to czas na wybory prezydenckie! Najważniejsze jest życie i zdrowie obywateli i temu, wyłącznie temu, podporządkujmy nasze działania i środki. W tym wyjątkowo trudnym dla Polski i świata okresie deklarujemy chęć współpracy oraz pomocy we wszystkim, co będzie miało służyć życiu, zdrowiu i dobru mieszkańców.

Z poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia
Demokraci Ziemi Sanockiej

foto nagłówek: archiwum eSanok.pl

31-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)