REKLAMA
REKLAMA

Nowe restrykcje potwierdzone – LISTA. Rozszerzona kwarantanna

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej potwierdził nieoficjalne dotąd informacje o szczegółach kolejnych obostrzeń związanych z walką z epidemią koronawirusa w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej potwierdził wprowadzenie nowych obostrzeń w związku ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

Restrykcje wchodzą w życie dzisiaj o północy i zostają wprowadzone na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia.

Docierają do nas informacje z krajów Europy Zachodniej, od naszych partnerów. Sytuacja tam jest trudna i chcemy za wszelką cenę tego uniknąć. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zarażeń i jednocześnie wypłaszczać krzywą zakażeń – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższym miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji, kwarantanny – kontynuował szef rządu.

Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dot. następnych obostrzeń – zaznaczył.

Kancelaria Premiera / Twitter

LISTA OBOSTRZEŃ – 31.03.2020 r.

Wyjście z domu będzie możliwe tylko pojedynczo. Nawet jeśli będziemy spacerowali z rodziną, będą musiały być zachowane 2metrowe odstępy. Nie będzie to dotyczyło tylko rodziców z niesamodzielnym dzieckiem (do 13 roku życia) i opiekunów osób niepełnosprawnych.

– Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

– W sklepach zostają wprowadzone godziny tylko dla osób po 65 roku życia. 10:00 – 12:00. Można korzystać z zakupów również w innych godzinach, ale zalecane są właśnie te.

W sklepie będzie mogła znajdować się w jednym czasie tylko ściśle określona liczba klientów. Liczba kas razy trzy. Czyli jeżeli w sklepie są dwie kasy, wewnątrz, w jednym momencie będzie mogło przebywać maksymalnie 6 klientów. Na targowisku – maks 3 osoby na jeden stragan. Na poczcie maks 2 osoby przy okienku.

– Policja będzie prowadzić wzmożone kontrole związane z zakazem zgromadzeń. Niepełnoletni łamiący ten przepis będą doprowadzani do domów.

Wprowadzona zostaje rozszerzona formuła kwarantanny. Osoby, które od teraz, będą wracały z zagranicy, będą musiały odbywać kwarantannę w pełnej izolacji. Jeśli zdecyduje się na przechodzenie kwarantanny w miejscu, gdzie przebywają członkowie rodziny lub współlokatorzy, wszyscy będą mieli obowiązek kwarantanny na okres 14 dni.

– Ograniczona zostanie działalność hoteli i obiektów noclegowych, z wyjątkiem tych, przeznaczonych na miejsca do kwarantanny.

– Od tej pory ograniczenia dotyczące liczby pasażerów będą dotyczyły również przewoźników prywatnych.

Ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

Kancelaria Premiera / Twitter

Zamknięte: zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, salony piercingu i salony tatuażu.

– W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane również będą zamknięte.

– Wprowadzony zostaje obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach.

– Na czas pandemii odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania.

– Nałożony został obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN.

ZMIANY W ZAKŁADACH PRACY

  • Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom.
  • Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  • Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówił premier – zaznaczył szef resortu zdrowia. – Jedyne miejsca, w których mamy większe ryzyko zarażenia to miejsca, gdzie się gromadzi dużo ludzi – to sklepy, bulwary, parki, urzędy.

RETRANSMISJA KONFERENCJI PRASOWEJ

grafika poglądowa
źródło: Red., Kancelaria Premiera / Facebook, Twitter

31-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)