REKLAMA
REKLAMA

Co z godziną policyjną w sylwestra? Premier odpowiada

POLSKA. Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zakomunikował, że w noc sylwestrową nie zostanie wprowadzona godzina policyjna.

EqPxUIzXMAEd2JJ

Foto: Adam Guz / KPRM

W rozporządzeniu, które opublikowano 21 grudnia 2020 roku widnieje zapis, który zakazuje przemieszczania się w noc sylwestrową:

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Treść rozporządzenia dotyczącą zakazu przemieszczania się w sylwestra zakwestionował między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, o czym informowaliśmy TUTAJ.

– Wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w dniu upublicznienia rozporządzenia.

W niedzielę 27 grudnia na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do tej sprawy odniósł się premier. Ogłosił on, że w noc sylwestrową nie będzie godziny policyjnej.

– Musielibyśmy – za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza między innymi godziną policyjną. W sylwestra apelujemy o to, żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie – oświadczył podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dziennikarz RMF FM pytał rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji insp. Mariusza Ciarkę o egzekwowanie przez policję zakazu przemieszczania się. – Naszym priorytetem będzie kontrolowanie kierujących, którzy mogą prowadzić, będąc pod wpływem alkoholu, czy podobnie działających środków. Nie będzie też taryfy ulgowej dla osób spożywających alkohol w miejscach publicznych – odpowiedział rzecznik.

Źródło: red., KPRM / Facebook, rmf24.pl Oprac. Kacper Ciuba

27-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)