REKLAMA
REKLAMA

Epidemia w liczbach. Kwarantanna, testy i zakażenia

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Epidemia wciąż trwa, sprawdziliśmy zatem jaki rozmiar ma ona w powiecie sanockim, ile od początku jej trwania pobrano prób i ile wykryto przypadków zakażeń koronawirusem.

Mamy dzisiaj w Polsce nowy rekord zakażeń. Jak głosi komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie z dnia dzisiejszego na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 29 osób, 3360 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 645 osób.
Hospitalizowanych jest 115 chorych.

70 osób jest na kwarantannie

Na tym tle dane z powiatu sanockiego nie wyglądają alarmująco. Kwarantanną objętych jest 70 mieszkańców (dane z 20 sierpnia br.). To stosunkowo niewiele, bo np. w sąsiednim powiecie brzozowskim w ciągu jednego dnia (20 sierpnia br.) ta liczba gwałtownie wzrosła ze 167 do 314 osób. To efekt powstania ogniska epidemicznego w Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie, które rozprzestrzeniło się również na Sanok za sprawą współpracującego z naszą lecznicą lekarza.

Od początku epidemii kwarantannie poddano 1993 mieszkańców powiatu sanockiego.

36 zakażonych

Niestety i u nas widać wzrost zakażeń, na 46 nowych potwierdzonych dzisiaj na Podkarpaciu przypadków aż 7 jest z naszego powiatu. To 5 kobiet i 2 mężczyzn. To największy jednodniowy przyrost w stosunku do danych z ościennych powiatów, gdyż w powiatach leskim i brzozowskim oraz Krośnie, nastąpił wzrost o pojedyncze przypadki.

Jeśli doliczyć 29 pozytywnych osób, bo taki stan mieliśmy na 20 sierpnia b.r., to daje to w powiecie sanockim liczbę 36 zakażonych przy 16 ozdrowieńcach. Nikt na szczęście nie zmarł.

W powiecie brzozowskim mamy natomiast 20 zakażonych przy 5 ozdrowieńcach. Tyle samo ozdrowieńców jest w powiecie leskim przy 10 pozytywnych. W powiecie krośnieńskim i mieście Krosno zanotowano 42 przypadki zakażeń i 10 ozdrowień. Zmarły dwie osoby, jedna w powiecie krośnieńskim i jedna w Krośnie.

Rekordowa liczba zakażeń w naszym województwie jest w powiecie jarosławskim, gdzie zanotowano 668 pozytywnych przypadków. Wyzdrowiały 493 osoby, ale niestety 18 chorych zmarło.

Pobrano 430 prób

Warto liczbę zakażonych w powiecie sanockim porównać z liczbą przeprowadzonych testów. Od początku pandemii pobrano 430 prób. Jak zaznacza Marta Żaczek, powiatowy inspektor sanitarny, dotyczy to wyłącznie prób zlecanych przez PSSE w Sanoku. Natomiast liczba testów może być większa, gdyż każdy obywatel może je wykonać. Badania testowe wykonują odpłatnie laboratoria komercyjne. WSSE dysponuje wszystkimi danymi z
laboratoriów, ale bez rozbicia odpłatnych testów na poszczególne powiaty.

Po województwie jeżdżą karetki wymazowe

Według informacji przekazanej przez powiatowego inspektora sanitarnego w Sanoku, stacja nie pobiera próbek do badań, jest jedynie podmiotem zlecającym testy. Do osób, które miały kontakt z osobami pozytywnymi przyjeżdża karetka z zespołem wymazowym, której dysponentem jest Państwowy Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. Na terenie całego województwa działa 6-7 takich zespołów. Harmonogram ich pracy i trasy muszą być tak skorelowane, by karetki codziennie obsługiwały województwo. Zespoły wymazowe pracują 24 godziny na dobę.

Osoby, które są zakwalifikowane do wykonania testów, muszą uzbroić się w cierpliwość. Materiał kliniczny pobiera się nie wcześniej niż siódmego dnia, licząc od dnia następnego po ostatnim dniu styczności lub narażenia na zakażenie. Ten czas może się wydłużyć, gdyż uzależniony jest od rosnącej liczby osób poddanych kwarantannie i wymagających badań.

Ponadto osoby przebywające na kwarantannie i dysponujące własnymi autami, po odpowiednich formalnościach, mogą zgłaszać się do mobilnych punktów pobrań. Punkty te funkcjonują przy szpitalach.

21-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)