REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „Nie puszczę syna na komisję!”. Kwalifikacja wojskowa zakończona

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj w godzinach południowych do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Trepczy, której 19-letni syn otrzymał wezwanie do kwalifikacji wojskowej na 16 marca (poniedziałek). – To jest śmieszne. Wszystko pozamykane, nawołują do domowej kwarantanny, a ja mam puszczać syna do skupiska ludzi na komisję? Na pewno tego nie zrobię! – mówiła nam Czytelniczka Esanok.pl. Na szczęście kłopot został rozwiązany. W międzyczasie szefowie resortów MSWiA oraz MON zadecydowali o zakończeniu kwalifikacji w 2020 roku.

Informację o tym, że nikt nie odwołał kwalifikacji wojskowej na terenie Sanoka i okolic otrzymaliśmy dzisiaj krótko po godzinie 12:00. Mieszkanka Trepczy zaalarmowała nas, że jej 19-letni syn ma aktualne wezwanie do stawienia się przed komisją na 16 marca (poniedziałek) do budynku po byłym zespole szkół przy ul. Jagiellońskiej w Sanoku.

Dla mnie to jest śmieszne. Nawet pod groźbą odpowiedzialności karnej nie puszczę syna na komisję – przekonywała autorka zgłoszenia. – Wszędzie trąbią o kwarantannie, o konieczności pozostania w domach, zamykają szkoły, ograniczają pracę urzędów, a my mamy posyłać nasze dzieci na komisje, gdzie w jednym miejscu będzie ponad 30 osób? – pytała retorycznie Czytelniczka Esanok.pl.

Faktycznie, trudno nie przyznać jej racji. Jak udało nam się dowiedzieć, komisje miały odbywać się codziennie jeszcze do 26 marca. W każdym spotkaniu bierze udział około 20/30 osób. WKU w Sanoku nadzoruje działania w tym zakresie w powiecie sanockim, brzozowskim i leskim. W tym ostatnim komisje już się zakończyły. Miały być jednak kontynuowane zarówno w Sanoku jak i Brzozowie.

Obawy mieli zresztą również w WKU w Sanoku.

Za organizację kwalifikacji wojskowej w całym województwie odpowiedzialny jest wojewoda, a na terenie gmin – burmistrzowie lub wójtowie. Pracownicy Wojskowej Komisji Uzupełnień realizują jedynie wynikające z tego obowiązku zadania. WKU nie może odwołać kwalifikacji wojskowej – wyjaśnia mjr Marek Giec, szef WPMiAR i z-ca komendanta WKU w Sanoku. – Owszem, trafiły do mnie sygnały o obawach uczestników jak i samych pracowników WKU w związku z zaplanowanymi na kolejny tydzień komisjami. Mam jednak nadzieję i myślę, że jest takie prawdopodobieństwo, że jeszcze dzisiaj, przed 15:00 zapadnie centralna decyzja o zakończeniu kwalifikacji w 2020 roku ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z pytaniem o dalsze decyzje w tej sprawie zwróciliśmy się do Gminy Sanok, czyli instytucji, która rozsyłała wezwania między innymi do Trepczy. Jak się okazało, mjr Marek Giec nie pomylił się. Kwalifikacja w 2020 roku została zakończona. Decyzja została przekazana za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych MSWiA oraz MON.

KOMUNIKAT MSWiA i MON

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do chwili obecnej (12 marca br.) powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

foto: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

źródło: Red., MON / Twitter, MSWiA

13-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)