REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje drogowe wstrzymane? Mamy odpowiedź starosty

Kilka dni temu na łamach portalu podejmowaliśmy temat inwestycji drogowych, planowanych do realizacji przez Starostwo Powiatowe w Sanoku.

Pojawiły się głosy, że w związku z sytuacją finansową szpitala i koniecznością uregulowania zobowiązań – placówki zarządzanej przez powiat – inwestycje drogowe zostaną wstrzymane.

O stanowisko zwróciliśmy się do starosty. Publikujemy odpowiedź.

Poniżej publikujemy treść wysłanego zapytania oraz odpowiedź starosty sanockiego.


W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, że Starostwo Powiatowe w Sanoku będzie musiało wstrzymać inwestycje drogowe, ponieważ strata szpitala na koniec 2019 roku (ponad 8 mln zł) musi zostać wyrównana przez organ założycielski.

Z jakich środków Starostwo zamierza spłacić to zobowiązanie? Czy faktycznie inwestycje drogowe są zagrożone? Dużo mówi się o remontach dróg w Lisznej i Załużu, ale to perspektywa zabezpieczania wkładów własnych w przyszłym roku, gdy wspomniany dług szpitala będzie trzeba zapłacić. 

Jak wygląda sytuacja z kredytem konsolidacyjnym? Wiemy, że aby go otrzymać potrzebne są dwa podstawowe warunki: przyjęty plan naprawczy i zabezpieczenie kredytu. Plan naprawczy nie jest realizowany i są niezbędne korekty. Kredyt nadal nie ma zabezpieczenia. Wygląda na to, że stoimy w miejscu. Jakie w tej sprawie podjęliście Państwo działania?

RedakcjaNa zdjęciu Stanisław Chęć, archiwum prywatne

Chciałbym poinformować, że zaplanowane inwestycje, zgłoszone do Funduszu Dróg Samorządowych nie powinny być zagrożone. Do wykonania mamy kilka ważnych zadań, natomiast to Rada Powiatu wybierze trzy z nich, które będą realizowane w pierwszej kolejności. Decyzje zapadną wkrótce.

Jeśli chodzi o drogi w Lisznej i Załużu to posiadamy już dokumentację projektową i jesteśmy gotowi, aby skutecznie aplikować o środki rządowe, które stwarzają realną szansę, że wymienione drogi zyskają nową i szerszą nawierzchnię wraz z poboczami, przepustami oraz odcinkiem chodnika w Załużu. Dodatkowo, droga Sanok-Liszna, będzie zabezpieczona koszami siatkowo-kamiennymi od strony potoku.

Dzięki trafnym decyzjom Zarządu Powiatu, które zostały podjęte jeszcze na początku kadencji oraz przychylności radnych, w ubiegłym roku wyasygnowano kwotę ponad 200 tys. zł, którą przeznaczono na opracowanie dokumentacji technicznych dla szeregu zadań drogowo-mostowych. Systematyczna praca oraz planowanie działań w kilkuletniej perspektywie pozwoli na utrzymanie stałego poziomu rozwoju infrastruktury drogowej przy zachowaniu stabilności finansów powiatowych.

Kredyt konsolidacyjny jest dalej procedowany zgodnie z zaleceniami Banku Gospodarstwa Krajowego. Plan naprawczy jest realizowany, jednakże niektóre punkty w nim zawarte, z uwagi na sytuację zewnętrzną i epidemiologiczną w kraju oraz zalecenia BGK wymagają korekty (aktualizacji).

Stanisław Chęć
starosta sanockiZOBACZ RÓWNIEŻ:

POWIAT SANOCKI: Wstrzymane inwestycje drogowe? Trzeba ratować szpital

„Dlaczego spuszczacie głowy? Zachowajcie hierarchię!” (VIDEO)

Grafika poglądowa

 

03-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)