REKLAMA
REKLAMA

Komary twoją zmorą? One się nimi zajmą!

Komary to plaga latem uprzykrzająca życie mieszkańców wiosek i miast. Istnienie tych stawonogów przynosi człowiekowi i dużym kręgowcom przykre konsekwencje w postaci ukąszeń i roznoszenia niejednej zarazy. Przydatne są one wyłącznie jako źródło białka, na przykład dla nietoperzy.

Pytanie „ile komarów w ciągu nocy zjada jeden nietoperz?” powinno automatycznie włączyć odpowiedź, uwzględniającą maksymalną możliwą liczbę upolowanych owadów, czyli około dwa tysiące. Rzeczywista ilość zjadanych komarów, a zarazem efektywność nietoperzy w ich zwalczaniu, jest jednak wypadkową wielu czynników. Chwila wahania przed udzieleniem odpowiedzi na postawione pytanie niejednokrotnie wzbudziła wyraz wyczekiwania i powątpiewania na obliczu pytającego. Oto dlaczego zagadnienie jest złożone: liczy się ile w danym miejscu jest komarów, jaka jest liczebność nietoperzy i jaką obecne w żerowisku latające ssaki mają strategię żerowania, czyli co preferują w jadłospisie.

Obecnie w Polsce stwierdzono 26 gatunków nietoperzy. Choć w pewnym stopniu zwierzęta te są oportunistami i podczas rójki owadów, gromadnie korzystają z obfitości dostępnego pożywienia, mają jednakowoż swój podział spożywanych „potraw”. Przykładowo borowce i borowiaczki łapią owady (głównie muchówki) w locie, na stosunkowo dużych wysokościach. Nocki duże gustują w chrząszczach. Gacki potrafią zarówno łapać w locie np. ćmy , jak i zbierać gąsienice, pająki i kosarze z powierzchni roślin. Nocki rude i łydkowłose żerują głównie nad stawami, jeziorami oraz rzekami i to one zjadają najwięcej komarów, potrzebujących wody w cyklu rozwojowym. Jedne gatunki wolą więc żerować na otwartej przestrzeni, inne bliżej roślinności. Jedne latają wyżej, drugie niżej.

Jak widać urok świata tkwi w zróżnicowaniu. Kluczowe pozostaje jednak to, że lepiej zostawić komary nietoperzom, niż zwalczać je opryskami. Wprowadzanie substancji chemicznych do środowiska to zawsze ryzykowny pomysł, zwłaszcza nad wodami. Repelenty niszczą komary, ale kumulują się później w organizmach nietoperzy, które żerowały na podtrutych owadach. Musimy brać pod uwagę, że nietoperze są zwierzętami objętymi ścisłą ochroną i nie wolno szkodzić im także w pośredni sposób. Lepiej zapamiętać, że jeden nietoperz potrafi upolować nocą aż 2 tysiące komarów.

Na zdjęciu nocek orzęsiony, występujący tylko na południu Polski. (foto. WJG)

źródło: RDLP Krosno

09-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)