REKLAMA
REKLAMA

KORONAWIRUS. Student Politechniki Rzeszowskiej nagrał film z izolatki! (WIDEO)

KORONAWIRUS. Student Politechniki Rzeszowskiej nagrał film z izolatki! (WIDEO)

PODKARPACIE. Student Politechniki Rzeszowskiej, który wrócił z Wuhan, gdzie znajduje się epicentrum koronawirusa 2019-nCoV, opublikował w serwisie YouTube stream ze szpitalnej izolatki. Wyjaśnia w nim, jak wyglądały procedury po powrocie do Polski.

Przechwytywanie_35foto: YouTube / kanał: CJ Channel

W poniedziałek (27 stycznia br.) jeden ze studentów Politechniki Rzeszowskiej, który w ostatni weekend wrócił do Polski z chińskiego Wuhan, przeprowadził transmisję na żywo, jak mówi, z izolatki szpitala w Warszawie. Mężczyzna opowiedział o procedurach, jakie są prowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Nagranie trafiło na kanał CJ Channel w serwisie YouTube.

Wszystko to, co się tutaj dzieje, zorganizowano na najwyższym poziomie. Lekarze są bardzo w porządku w stosunku do nas, wykonywane są wszystkie badania wymagane przez WHO – powiedział w swojej transmisji student. Dodał również, że kompletną bzdurą były pojawiające się informacje, że wracający studenci mieli jedynie sprawdzaną temperaturę i przesłuchane stetoskopem płuca.

Według wprost.pl publikującego artykuł z nagraniem, autentyczność nagrania potwierdził w rozmowie z rzecznikiem Głównego Inspektoratu Sanitarnego jeden z podkarpackich ośrodków medialnych.

koronowirus_1foto: gis.gov.pl

Pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem odnotowano w połowie grudnia w chińskim Wuhan. Osoby zakażone powiązano z targiem zwierząt i owoców morza funkcjonującym w tym mieście. Naukowcy zidentyfikowali nową odmianę koronawirusa – 2019-nCoV, który okazał się podobny pod względem sekwencji genetycznej do wirusa SARS wywołującego ciężki ostry zespół oddechowy. Wirus ten najprawdopodobniej pochodził od zwierzęcia sprzedawanego na lokalnym rynku spożywczym.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 29 stycznia 2020 roku odnotowano 6072 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 132 zgony (2,2%). 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Pojedyncze zakażenia wykryto we Francji (4) i Niemczech (4).

Wszystkie 132 zgony pochodziły z Chin, 125 pochodziło z prowincji Hubei, 2 z prowincji Henan, 1 z Pekinu, 1 z prowincji Hainan, 1 z prowincji Heilongjiang, 1 z prowincji Hebei oraz 1 z Szanghaju.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 roku, u 18 procent potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pierwszy pacjent z podejrzeniem zarażenia koronawirusem w Polsce

źródło: wprost.pl, GIS, Rzeszów24.pl

30-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)