REKLAMA
REKLAMA

Lekarz z Przemyśla uruchomi własne centrum badawcze nad amantadyną!

PODKARPACIE. Przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia nie będzie brał udziału w klinicznych badaniach nad amantadyną, zleconych przez rząd. W wyniku tej decyzji lekarz postanowił, że stworzy na Podkarpaciu własne centrum badawcze zajmujące się amantadyną.

Foto: Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl / Fb

Jak już pisaliśmy, lek. Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla, od niemal roku stara się o dopuszczenie amantadyny w powszechnym leczeniu koronawirusa. Przemyski lekarz informował, że w okresie luty-październik 2020 roku udokumentował ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19, a każdego kolejnego dnia do tej listy dopisywanych było po kilkanaście osób.

– Znaczna część ich była o dość ostrym przebiegu. Część chorych miała choroby współistniejące, tak obciążające przy zachorowaniu – zaznaczał Włodzimierz Bodnar.

1 grudnia br. resort zdrowia wydał obwieszczenie, w którym nakazano wydawanie amantadyny tylko przy określonych jednostkach chorobowych. Nie znalazł się wśród nich koronawirus. W połowie grudnia stanowisko ministerstwa zmieniło się. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zlecił badania kliniczne nad amantadyną, a od 21 grudnia lek powrócił do aptek i może być stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi (również wśród chorych na COVID-19).

Tuż przed Wigilią, 23 grudnia, lek. Włodzimierz Bodnar, za pośrednictwem strony internetowej Przychodni Optima w Przemyślu, wydał komunikat, w którym poinformował, że nie znajdzie się on wśród osób pracujących w zespole badającym amantadynę, który powołał rząd, choć wcześniej zapewniano, że miało do tego dojść.

– Szanowni Państwo. Ministerstwo Zdrowia zmieniło własną decyzję dotyczącą badań klinicznych nad amantadyną. Pierwotna deklaracja Ministerstwa Zdrowia oznajmiała, że zlecono badania w dwóch niezależnych ośrodkach badawczych. Takie ośrodki zostały już wybrane. Do jednego miałem dołączyć jako doradca i obserwator. W tym ośrodku miał być zastosowany mój schemat leczenia. Byliśmy w trakcie opracowywania wniosku do Komisji Bioetycznej wraz z tym ośrodkiem (oddział pulmonologii). Ustaliliśmy już zasady badania, schematy i przygotowaliśmy większość wymaganej dokumentacji. Niestety w dniu wczorajszym (22.12.2020) zmieniono tą decyzję. Został stworzony tylko jeden ośrodek decyzyjny w Lublinie pod kierownictwem profesora Rejdaka. Z tego powodu stworzony zespół wycofał się z badania nad amantadyną – poinformował lek. Włodzimierz Bodnar.

Przemyski pulmonolog dodał, że postanawia utworzyć własne centrum diagnostyczno-badawcze nad amantadyną, które chce otworzyć w Przemyślu.

– W związku z tak odmiennymi decyzjami podejmę działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. Taki ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. Takie badania dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób – pisze lekarz z Przemyśla.

– Dokładne badania diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien w Polsce zacząć funkcjonować. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w COVID-19 oraz zespołów poCOVIDowych, a także innych jednostek chorobowych – dodaje lek. Włodzimierz Bodnar.

Lekarz z Przemyśla zaapelował o zgłaszanie się do niego chętnych sponsorów. Ruszyła zbiórka pieniędzy oraz rozpoczęto poszukiwanie kadry naukowej. 

Źródło: red., Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl

Zobacz także:

Amantadyna znów dostępna w leczeniu COVID-19!

Naukowcy z Cambridge potwierdzają! Amantadyna może leczyć COVID-19

Minister zdrowia zlecił badania kliniczne nad amantadyną!

Wiceminister uratowany dzięki amantadynie? “Piorunujący efekt”

26-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)