REKLAMA
REKLAMA

Minister zdrowia: Trzecia fala nie jest nieunikniona (WIDEO)

POLSKA. Szef resortu zdrowia nie wyklucza trzeciej fali koronawirusa. – Trzecia fala nie jest nieunikniona. Zależy od naszego zachowania, od tego jak w najbliższym czasie będziemy się zachowywali. Stąd nasza decyzja o skumulowaniu ferii w jednym terminie, które powinny odbyć się pod hasłem #ZostańWDomu – poinformował na środowej konferencji Adam Niedzielski.

EnrVwJlXcAQ7Iep

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Bezpiecznik, który wprowadziliśmy, zadziałał, bo liczba zachorowań jest mniejsza, ale obserwujemy również, że w skali ogólnopolskiej pojawiają się dni, kiedy liczba hospitalizacji maleje – mówił w środę minister zdrowia, przekonując o skuteczności wprowadzonych przez rząd obostrzeń.

Adam Niedzielski przekonywał, że najtrudniejszym obecnie zagadnieniem jest rosnąca liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. – Mamy bardzo dużą liczbę zgonów. Dzisiaj mamy liczbę, która jest największa w całej epidemii. To najtrudniejsze zagadnienie. Intensywnie pracujemy, żeby na każdym etapie procesu leczniczego zapewnić takie rozwiązania, które będą ją zmniejszały – zapewniał szef resortu zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego kluczowe są testy antygenowe, które pozwalają na to, że w szybkim czasie pacjent z wynikiem pozytywnym będzie mógł od razu trafić do szpitala, bez dodatkowego obciążania SOR-u. Testy antygenowe otrzymają zespoły ratownictwa medycznego. – Pierwszym kluczowym zagadnieniem jest, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie testów antygenowych do zespołów ratownictwa medycznego – podał na konferencji Niedzielski.

Możliwa trzecia fala pandemii? Co z feriami?

– Szpitale tymczasowe są naszą ostatnią, czwartą linią obrony, którą będziemy wykorzystywali przy ewentualnej trzeciej fali pandemii, bo takie ryzyko nad nami wisi. Może nałożyć się na szczyt zachorowań grypowych, który ma miejsce w okolicy lutego lub marca – mówił minister zdrowia. Szpitale tymczasowe, które są obecnie przygotowywane w każdym województwie mają być zabezpieczeniem, gdyby trzecia fala się pojawiła. Minister Niedzielski podkreślił, że na pewno do marca nie będzie można się wycofać z budowy, czy działania szpitali tymczasowych.

– Ta trzecia fala nie jest nieunikniona. Zależy od naszego zachowania, od tego jak w najbliższym czasie będziemy się zachowywali. Stąd nasza decyzja o skumulowaniu ferii w jednym terminie, które powinny odbyć się pod hasłem #ZostańWDomu – tłumaczył Niedzielski.

Jak stwierdził szef resortu zdrowia, na forum europejskim prowadzone są rozmowy o tym, żeby państwa UE skoordynowały swoje decyzje. Ostateczne decyzje dotyczące tego, jak będą w ferie wyglądały różne obostrzenia, będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną ustalone w mechanizmie europejskim.

Zmiany w dobowym raportowaniu zachorowań na COVID-19

– Dzisiaj odnotowaliśmy 15 362 nowych zakażeń. Wynika to z przejścia na inny system sprawozdawczości, do tej pory bazowaliśmy na rejestrach sanepidu, które były w sposób centralny raportowane. Ten system charakteryzował się opóźnieniami – mówił Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył minister, wcześniejszy system sprawozdawczości nie pokazywał stanu bieżącego, tylko stan sprzed minimum doby. Nowy system ma zupełnie inną jakość. Polega na zapisach informatycznych, które wpisywane są już na poziomie laboratorium do systemu.

– Mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań 10-15 tysięcy, to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – dodał Niedzielski.

 

Najwięcej zgonów powodują nowotwory i choroby serca

– Nadal głównym zabójcą w Polsce jest nowotwór i choroby kardiologiczne. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które ma wesprzeć finansowo ośrodki onkologiczne i zapewnić pacjentom onkologicznym dostęp do szpitali – zapewnił minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Facebook, Ministerstwo Zdrowia / Twitter

25-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)