REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: W hamakach protestowali przeciwko wycince drzew w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Dziś w Bieszczadach, w okolicy miejscowości Tarnawa, rozpoczął się obywatelski protest przeciwko wyrębom w projektowanym rezerwacie „Las Bukowy pod Obnogą”. Grupa ponad 30 osób z Inicjatywy Dzikie Karpaty rozwiesiła hamaki w starym lesie, wstrzymując prowadzoną przez Lasy Państwowe wycinkę.

Informacja prasowa: Inicjatywa Dzikie Karpaty

Projektowany rezerwat „Las Bukowy pod Obnogą” położony jest przy granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najpiękniejszych fragmentów starej Puszczy Karpackiej. Już prawie 20 lat temu powstało opracowanie zespołu prof. Jerzego Szwagrzyka z UR w Krakowie, wskazujące na konieczność ochrony tego miejsca. Inicjatorem powołania rezerwatu było Nadleśnictwo Stuposiany.

Nastawienie leśników uległo jednak diametralnej zmianie i w bieżącym roku Nadleśnictwo przystąpiło do intensywnych wyrębów. Powstała gęsta sieć szlaków zrywkowych niszczących strome zbocza, setki drzew wyznaczono do wycięcia, w tym także jodły i buki o wymiarach pomników przyrody. Do wyrębów doszło mimo licznych apeli społeczników i naukowców.

Brak woli dialogu ze strony Lasów Państwowych doprowadził do protestu. Ponad 30 osób zdecydowało się na obywatelskie nieposłuszeństwo w obronie tego wyjątkowo cennego lasu. Hamaki zawisły w poprzek szlaków zrywkowych i między drzewami oznaczonymi do wycięcia. Prace leśne w tym obszarze zostały tymczasowo wstrzymane, do protestujących została wezwana policja.

Jestem tu, bo zależy mi na ochronie ostatnich fragmentów starej Puszczy Karpackiej. Zamiast planowanego rezerwatu widzę tu drogi rozjechane ciężkim sprzętem i stare buki skazane na wycięcie. Nadleśnictwo twierdzi, że to ochrona lasu – ja widzę w tym dewastację naszego wspólnego dobra – mówi Bartosz Cybulski z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Obecnie jedynie 0.06% powierzchni Nadleśnictwa Stuposiany jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Powołanie projektowanego rezerwatu „Las Bukowy pod Obnogą” zwiększyłoby ten odsetek do 3.5%.

źródło: Inicjatywa Dzikie Karpaty / materiały nadesłane

12-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)