REKLAMA
REKLAMA

Kąpią się w łowiskach dla wędkarzy. Grozi za to mandat do 250 zł (ZDJĘCIA)

SANOK, HŁOMCZA / PODKARPACIE. Społeczna Straż Rybacka w Sanoku przeprowadziła w ostatnich dniach kolejne kontrole na łowiskach PZW między innymi w Sanoku i Hłomczy. Skontrolowano 69 wędkarzy, ujawniono 3 wykroczenia. Strażnicy interweniowali również wobec osób, które w stawach przeznaczonych dla wędkarzy… zażywali letnich kąpieli.

W dniach 11-12. 08.2020 podczas prowadzonych działań, strażnicy Społecznej Straży Rybackiej w Sanoku skontrolowali 69 wędkarzy, ujawnili 3 wykroczenia, jedno z ustawy o rybactwie śródlądowym i dwa z regulaminu łowiska PZW.

Na łowisku PZW Hłomcza ujawniono połów jednocześnie metodą gruntową i spinningową. W dwóch innych wykroczeniach wędkarze nie dokonali wpisu do rejestrów, daty rozpoczęcia połowu. Za popełnione wykroczenie zostanie sporządzone zawiadomienia do PSR P w Krośnie, w celu prowadzenia dalszego postępowania i ukarania sprawcy mandatem karnym. W innych przypadkach skończyło się na pouczeniu.

Strażnicy SSR podczas kontroli. Zdjęcie poglądowe: SSR w Sanoku

Podczas ostatnich upałów wiele osób szuka ochłody w sąsiedztwie wody. Dlatego mieszkańcy okolicznych wiosek i Sanoka często kąpią się w niedozwolonych miejscach, jakimi są łowiska specjalne PZW.

Kąpiący się ludzie nieświadomi są czyhających na nich zagrożeń, czyli choćby porwanych żyłek i plecionek wędkarskich. Czym może się skończyć zaplątanie w wodzie w taki sprzęt? – pyta retorycznie Ryszard Rygliszyn, prezes SSR w Sanoku.

Strażnicy robią co mogą, upominają, proszą kąpiących o opuszczenie łowisk. Często mamy do czynienia z małoletnimi. Dochodzi również do konfliktów, a nawet rękoczynów pomiędzy wędkarzami a kąpiącymi się. Czasami i strażnicy są bezsilni. Kiedy nie pomagają prośby zmuszeni jesteśmy wezwać policję – relacjonuje Ryszard Rygliszyn.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYKROCZENIE
Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany. Co ważne, karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona). Oczywiście, głównym powodem uznania danego akwenu wodnego za zakazane są względy bezpieczeństwa. Na łowiskach PZW Hłomcza, jak również Sanok obowiązuje zakaz kąpieli, a mimo to, co jakiś czas dochodzi do utonięć.

zdjęcie poglądowe

źródło: Red., Społeczna Straż Rybacka w Sanoku / Fb

12-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)