REKLAMA
REKLAMA

PRZEDSIĘBIORCY: Sytuacja jest dramatyczna. Potrzebujemy realnej pomocy!

PODKARPACIE. – Sytuacja przedsiębiorców z każdym dniem staje się coraz bardziej dramatyczna – piszą w swoim apelu do władz wojewódzkich i centralnych przedsiębiorcy z Podkarpacia. Zwracają się do rządzących o podjęcie właściwych działań w zakresie rozwiązań legislacyjnych, które realnie wspomogą polskich przedsiębiorców.

zdjęcie poglądowe

STANOWISKO ORGANIZACJI PRZEDSIĘBIORCÓW PODKARPACIA W SPRAWIE DZIAŁAŃ WŁADZY W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ KORNOWIRUSA

Szanowni Państwo

Informujemy, iż w dniu dzisiejszym 23.03.2020. Przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców z Podkarpacia, w tym Loży Rzeszowskiej Business Centre Club, Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Podkarpackiego Klubu Biznesu, Podkarpackiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie przyjęli wspólne stanowisko stanowiące wezwanie skierowane do władzy wykonawczej oraz ustawodawczej o niezwłoczne podjęcie właściwych działań w zakresie rozwiązań legislacyjnych, które realnie wspomogą polskich przedsiębiorców.

Stanowisko organizacji reprezentujących przedsiębiorców z Podkarpacia zostało przekazane na ręce: Pani Jadwigi Emilewicz – Ministra Rozwoju, Pani Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego, Pani Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu oraz Pana Tomasza Grodzkiego – Marszałka Senatu.

Wierzymy, iż przedstawione stanowisko organizacji reprezentujących podkarpackich przedsiębiorców jak i samych przedsiębiorców zostanie zauważone i uwzględnione.

Z poważaniem

Loża Rzeszowska BCC

zdjęcie poglądoweStanowisko organizacji reprezentujących przedsiębiorców Podkarpacia w sprawie podjęcia przez władze państwowe właściwych działań na rzecz przedsiębiorców w związku z epidemią koronowirusa

POBIERZ W PLIKU – KLIKNIJ

Jako przedstawiciele Loży Rzeszowskiej Business Centre Club, Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Podkarpackiego Klub Biznesu, Podkarpackiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie – organizacji zrzeszających i działających na rzecz przedsiębiorców z regionu Podkarpacia zwracamy się niniejszym z apelem skierowanym do przedstawicieli władzy wykonawczej jak też ustawodawczej o niezwłoczne podjęcie właściwych działań w zakresie rozwiązań legislacyjnych, które realnie wspomogą polskich przedsiębiorców.

Sytuacja przedsiębiorców z każdym dniem staje się coraz bardziej dramatyczna. Nie ma praktycznie firm, których obecna sytuacja nie dotyka.

Zamówienia nie są realizowane, umowy są zrywane, przerywane są łańcuchy dostaw, przedsiębiorcy nie otrzymują zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi, dramatycznie spadają przychody firm – to tylko przykładowe skutki epidemii.

Z drugiej strony przedsiębiorcy musza ponosić bieżące koszty działalności – spłacają zobowiązania handlowe, płacą pensje pracowników, spłacają kredyty, płacą podatki i składki na ZUS.

Ale już w najbliższej perspektywie kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet tygodni czy wręcz dni – wielu przedsiębiorców nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań i utraci płynność finansową, co grozi ich upadłością.Bez właściwej i realnej pomocy Państwa wielu przedsiębiorcom zagrozi upadłość lub przynajmniej znaczne ograniczenie prowadzonej działalności gospodarczej.

Zapowiadany pakiet wsparcia dla przedsiębiorców znany medialnie jako „Tarcza antykryzysowa” wydaje się dalece niewystarczający.

Brakuje w naszej ocenie konkretnych i systemowych rozwiązań ponieważ rozwiązania obejmujące krótki okres i jedynie w niewielu obszarach realnie sytuacji nie poprawią.

Dlatego apelujemy, w szczególności o:
– zwolnienie na najbliższy kwartał z danin na PIT, CIT, PFRON, Fundusz Pracy,
– odblokowanie środków zablokowanych na tzw. split payment,
– przyspieszenie zwrotów podatku VAT.
– odroczenie, a wręcz zawieszenie wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych,
– zwolnienie z obowiązku opłacania składek do ZUS, a nie jedynie ich odroczenie,
– wprowadzenie regulacji chroniących przed sankcjami z tytułu niezrealizowania umów z powodu epidemii,
– wprowadzenie regulacji pomagających utrzymanie płynności, w tym przyśpieszających wymagalność należności pomimo odmiennych regulacji umownych.

Wskazujemy końcowo, iż kryzys związany z epidemią dotknie przede wszystkim polskie firmy rodzinne. Firmy każdej wielkości – duże, średnie i małe. Wytwórców i usługodawców. Spółki oraz rzemieślników.

Dlatego apelujemy o pomoc i wierzymy, że ją otrzymamy.

Bez silnej polskiej gospodarki nie ma przyszłości dla Naszego Państwa, Narodu oraz Obywateli.

Rzeszów, dn. 23 marca 2020 r.

źródło: Red., materiały nadesłane

23-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)