REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie żegnają Tadeusza Pióro. Wspomnienie VIDEO

Sanoczanie żegnają Tadeusza Pióro. Wspomnienie VIDEO

SANOK / PODKARPACIE. 21 kwietnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka w latach 2014-2018. Miał 63 lata. Publikujemy wspomnienie w formie klipu video. Autorem jest Artur Mycio.

Tadeusz Wacław Pióro (ur. 29 października 1956 w Kielcach) – polski biolog, epidemiolog, samorządowiec, od 2010 do 2014 radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, od 2013 do 2014 członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, od 2014 do 2018 burmistrz Sanoka.

Urodził się w Kielcach jako syn Henryka i Heleny. Ukończył studia biologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uzyskał uprawnienia specjalisty I stopnia z epidemiologii, II stopnia z higieny. Od 1979 podjął pracę w Inspekcji Sanitarnej. Na początku lat 90. był zastępcą dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku. 1 września 2004 został dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie i równolegle Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Brzozowie. Ukończył dwuletnie studnia podyplomowe w zakresie „Zdrowia Publicznego” w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Był kierownikiem specjalizacji dla ponad 30 pracowników służby zdrowia z województwa podkarpackiego.

  • Do 2005 był członkiem rady nadzorczej Fundacji Zdrowia Na Rzecz Szpitala w Sanoku.
  • W latach 2010-1014 radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego IV kadencji, był członkiem Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej, Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska oraz Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia.
  • 27 maja 2013 został członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego.
  • W wyborach samorządowych w 2014 startował ponownie do Sejmiku Województwa Podkarpackiego, uzyskując mandat radnego. Jednocześnie ubiegał się o urząd burmistrza Sanoka. W dniu 28 listopada 2014 objął mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który został wygaszony 3 grudnia 2014 w związku z objęciem funkcji burmistrza Sanoka.
  • 8 grudnia 2014 złożył ślubowanie i został formalnie zaprzysiężony na urząd burmistrza miasta Sanoka; jednocześnie Tadeusz Pióro został wybrany przez Radę Miasta Sanoka delegatem do Związku Miast Polskich.
  • Podkarpacka Nagroda Samorządowa dla najlepszego burmistrza / prezydenta województwa podkarpackiego w kadencji 2014-2018 powiązana z nagrodą Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Laureata XVIII edycji Podkarpackiej Nagrody Samorządowej.
  • 19 listopada 2019 został p.o. dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Mieszkał w Sanoku, był żonaty, miał syna i córkę.

Odznaczenia i wyróżnienia

– Złoty Krzyż Zasługi (postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 9 marca 2010 na wniosek Ministra Zdrowia za zasługi w działalności na rzecz promocji zdrowia oraz przeciwdziałania uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży),
– Srebrny Krzyż Zasługi (2001),
– Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”,
– Medal za Zasługi dla Ochrony Przyrody (2015),
– Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej” (2016, za wspieranie pracy harcerskiej),
– Medal Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku (2016),
– Srebrna odznaka honorowa TG „Sokół” w Sanoku (2017),
– Medal okolicznościowy Święta Policji w Sanoku (2017),
– Jubileuszowa Złota Odznaka z okazji 95. rocznicy powstania Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (2017),
– Podkarpacka Nagroda Samorządowa dla najlepszego burmistrza / prezydenta województwa podkarpackiego w kadencji 2014-2018 oraz w powiązaniu z tymże nagroda Prezydenta RP Andrzeja Dudy w postaci wiecznego pióra dla Laureata XVIII edycji Podkarpackiej Nagrody Samorządowej,
– W 2019 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wspominamy Tadeusza Pióro. „Niczego nie udawał”

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Tadeusza Pióro (VIDEO, ZDJĘCIA)

źródło: Red., Wikipedia / Creative Commons

video: Artur Mycio

24-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook