REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Kupił w internecie sprzęt AGD za 4400 zł. Towar nie dotarł

SANOK / PODKARPACIE. Wiele osób robi zakupy w sieci. Czas pandemii powoduje, że częściej kupujemy przez Internet. Policja przestrzega przed oszustami. Zachowajmy czujność. Nie dajmy zwieźć się „atrakcyjnym” ofertom. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Coraz częściej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy w sieci zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

W ubiegłym tygodniu, sanocka Policja otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące niezrealizowanych zakupów przez Internet. W jednym przypadku pokrzywdzony dokonał zakupu urządzenia AGD za kwotę 4400 złotych. Drugie zgłoszenie dotyczyło zamówienia sprzętu elektrycznego za 600 złotych. W obu przypadkach, pomimo wpłacenia sprzedającym całej kwoty, zgłaszający nie otrzymali towaru ani zwrotu pieniędzy.

Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszymy ryzyko oszustwa:

  • robiąc zakupy w sieci należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. Wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów;
  • jeżeli nie mamy pewności co do uczciwości sprzedawcy preferujmy odbiór osobisty, przesyłkę kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia zawartości;
  • wybierając sprzedawcę, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Ustalmy, czy sprzedający wystawia na aukcji jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub prowadzi sklep internetowy;
  • czytajmy dokładnie opisy ofert – nawet te „drobnym druczkiem”;
  • załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci – przelewając na niego kwotę transakcji; jest to szczególnie ważne, gdy dokonujemy płatności przy użyciu danych karty (kiedy podajemy: nr karty, datę jej ważności oraz kod CVV).
    zadbajmy także o dobry program antywirusowy, który zmniejszy ryzyko przejęcia naszych danych;
  • nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym „chwytem” wykorzystywanym przez oszustów.

 

Kupując przez internet należy zachować zdrowy rozsądek, podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową”.

źródło: KPP Sanok

zdjęcie poglądowe

12-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)