REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Kwarantanna dla wracających z zagranicy w „Sosenkach”

SANOK / PODKARPACIE. Już nie Dom Sportowca, a domki w „Sosenkach” będą miejscem, gdzie powracający z zagranicy sanoczanie będą mogli odpłatnie odbyć kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa.

O tym, że władze miasta wyznaczyły Dom Sportowca przy sanockim MOSiRze na obiekt do obywania kwarantanny pisaliśmy TUTAJ: SANOK: Wyznaczono obiekt na kwarantannę dla wracających zza granicy (VIDEO).

Dom Sportowca MOSiR Sanok mieści się tuż obok Areny Sanok. Obiekt zlokalizowany jest w kompleksie MOSiRu przy ul. Królowej Bony 4. Cena za dobę, bez wyżywienia, wynosiła 80 zł. Jedzenie miały dowozić przygotowane do tego firmy cateringowe, wyposażone w środki ochrony osobistej. Pobyt w hotelu miał trwać 14 dni i za taki okres czasu należało zapłacić z góry.

Dom Sportowca MOSiR Sanok / foto: Artur Mycio

Od 13 maja obiekt przeznaczony na kwarantannę się zmienia. Dom Sportowca wznawia komercyjną działalność, a sanoczanie, którzy będą wracać z zagranicy i nie będą mieli możliwości odosobnienia w miejscu zamieszkania, będą mogli skorzystać z oferty domków w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym „Sosenki”. Cena to 50 zł za dobę, wyżywienie we własnym zakresie. Na tę chwilę miasto przygotowało dwa domki dla chętnych.

Informacje na temat warunków kwarantanny i pobytu udzielane są pod nr tel. 13 46 591 11.

zdjęcie poglądowe / archiwum Esanok.pl

Kwarantanna – najważniejsze zasady

Ograniczenie dotyczy: osób, które:

  • wracają z zagranicy*,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
  • mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę

* Listę osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy określają przepisy § 3.1, § 3.2, § 3.3 – rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Od 4 maja ograniczenie nie dotyczy również osób, które:

  • dojeżdżają do pracy w państwie sąsiadującym (lub przyjeżdżają do pracy z państwa sąsiadującego).
  • uczą się lub studiują w państwie sąsiadującym (lub przyjeżdżają uczyć się lub studiować z państwa sąsiadującego)

UWAGA! Przy przekraczaniu granicy niezbędne jest okazanie dokumentów potwierdzających wykonywanie obowiązków zawodowych lub nauki w drugim państwie.

Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  • UWAGA! Od 4 maja osoby odbywające obowiązkową kwarantannę mogą wyjść z domu jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dojazd do miejsca wykonaniu testu może być wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca.

Obowiązuje do: odwołania.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

źródło: Red., Urząd Miasta w Sanoku, Serwis Rzeczypospolittej Polskiej

14-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)