REKLAMA
REKLAMA

Śladem huculskich drwali (FOTO)

W sobotę 22 sierpnia o godz. 19.15 na antenie TVP3 Rzeszów wyemitowany zostanie nowy odcinek cyklu „Ścieżką przez las”, realizowany we współpracy z Regionalna Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Tym razem będzie to opowieść o dawnych sposobach użytkowania lasu w Bieszczadach pt. „Śladem huculskich drwali”.

Ponad 20-minutowy film pokazuje utrwalone w terenie, choć niknące coraz bardziej, ślady pracy, jaką jeszcze w okresie międzywojennym wykonywali drwale sprowadzani na wyrąb drewna aż z Huculszczyzny. Opowiada też o klauzach, ryzach i nieistniejących już kolejkach leśnych. Tajemnice historii tego terenu odsłania przed telewidzami dr Wojciech Krukar, zaś przewodnikami po dolinie potoku Roztoki są leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany.

– Lasy w zlewni potoku Roztoki jeszcze w okresie międzywojennym były intensywnie użytkowane – opowiada Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Wycinano głównie jodły, zrzucając je w dół stoku ryzami ziemnymi i lodowymi, zaś dalszy transport do doliny Sanu zapewniała podchodząca wysoko w gorę doliny kolejka wąskotorowa, której ślady w terenie widoczne są do dziś. Ogołocone zbocza w ciągu niemal 80 lat porosły lasem, choć do dziś można spotkać niezupełnie rozłożone pnie po ściętych wówczas jodłach. Wiele z pozyskanych kłód nie dotarło nigdy do tartaków. Obszar ten po wojnie pozostawiono bez większej ingerencji. Obecnie trwają tam prace mające na celu zachowanie trwałości lasu i doprowadzenie do składu gatunkowego, zgodnego z tym sprzed lat. Planujemy udostępnienie doliny ścieżką o nazwie „Śladami huculskich drwali”.

Przed kilkoma tygodniami u wejścia do doliny ustawiono wagoniki z drewnem, które przypominają o istniejącej tu niegdyś wąskotorówce.

Zapraszamy w najbliższą sobotę przed ekrany telewizorów.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

21-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)