REKLAMA
REKLAMA

Strażacy z Niebieszczan chcą wozić ozdrowieńców z Sanoka do Rzeszowa. Za darmo!

SANOK / PODKARPACIE. Pisaliśmy o braku możliwości oddawania w Sanoku osocza przez osoby, które wyzdrowiały po COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie ma specjalistycznego sprzętu do przeprowadzenia tego procesu. Osocze można oddać w Rzeszowie. Dlatego strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebieszczanach zaproponowali, że będą za darmo wozić ozdrowieńców, którzy zostaną zakwalifikowani jako dawcy.

Dorota Mękarska

Jak wykazały badania, prowadzone w USA, podanie osocza ozdrowieńców, bogatego w przeciwciała znacznie obniżyło śmiertelność chorych na COVID-19. Dlatego w tej chwili jest to metoda powszechnie stosowana. Prowadzone są też badania nad lekiem z osocza.

Dawcą osocza może być osoba, która:
– ma 18-60 lat
– waży min. 50 kg
– chorowała na COVID-19 (lub zakażenie przeszła bezobjawowo), została uznana za wyleczoną i dobrze się czuje
– obecnie jest uznana za zdrową, czyli: od chwili ostatniego wymazu z nosogardzieli metodą RT PCR i uzyskania ujemnego wyniku upłynęło 14 dni; w przypadku osób, które chorowały na COVID-19 i nie miały badań kontrolnych metodą PCR minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji; miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 bez objawów COVID-19, a od dodatniego testu na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni (bez testu kontrolnego metodą PCR)
– w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników
– w jej przypadku nie istnieją przeciwwskazania do oddawania krwi
– wyrazi pisemną zgodę na wykorzystanie osocza
– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane są dodatkowe badania

Pobieranie osocza jest czasochłonne, trwa od 30 do 40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Dawcom osocza przysługują takie same przywileje jak dla honorowych dawców krwi.

Dla mieszkańców powiatu sanockiego wyjazd do Rzeszowa to jednak spore utrudnienie. Dlatego OSP w Niebieszczanach chce je zminimalizować.

– Moglibyśmy pomóc w bezpłatnym transporcie chętnych do oddania osocza w Rzeszowie – informuje Grzegorz Klecha, prezes Zarządu OSP Niebieszczany. – Dysponujemy 6-osobowym VW, więc jesteśmy do dyspozycji. Myślę, że raz w tygodniu możemy do Rzeszowa jeździć.

Ozdrowieńcy, którzy są chętni do oddania osocza w Rzeszowie proszeni są o zgłaszanie się pod numer tel. 13 46 44 338. Zgłoszenie będziemy kierować do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, które musi z każdym potencjalnym dawcą przeprowadzić wywiad i umówić go na konkretny termin. Jak poinformowano nas w RCKiK grupa z Sanoka ma być ze względu na transport umawiana w tym samym terminie, ale jak zastrzeżono, chętni muszą zarezerwować sobie w wyznaczonym dniu czas, gdyż jak już pisaliśmy cała procedura jest czasochłonna.

Przy okazji apelujemy do dawców krwi o jej oddawanie, gdyż bardzo w tej chwili krew jest potrzebna. Z względu na pandemię jej zapasy nie są uzupełniane tak szybko jak poprzednio. Przypominamy, że krew można oddawać w sanockiej stacji terenowej ul. Konarskiego 24, telefon 13 46 433 53. Stacja jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 12.00. Z tej opcji mogą również korzystać ozdrowieńcy, którzy nie chcą udawać się do Rzeszowa. Z jednej jednostki krwi pełnej uzyskuje się osocze i koncentrat krwinek czerwonych.

foto: archiwum OSP Niebieszczany

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ozdrowieńcy z Sanoka chcą oddać osocze, ale jest to możliwe tylko w Rzeszowie

20-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)