REKLAMA
REKLAMA
Guardia

Ten proceder „odporny” na wszystkie wirusy

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa wiele instytucji ograniczyło bądź zawiesiło swoją działalność. Nie dotyczy to jednak procederu uprawianego przez oszustów, którzy wykorzystując nowe metody oraz korzystając z tych sprawdzonych, wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Pomimo kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż odbierają sygnały o przestępczej działalności oszustów wyłudzających od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „wnuczka” i „policjanta”. W dobie koronawirusa przestępcy podszywają się również pod personel służby zdrowia oraz pracowników socjalnych.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osobom starszym, niebezpieczeństw grożących im ze strony oszustów. Ważne jest również, by z zagrożeń zdawali sobie sprawę także młodzi ludzie, którzy mając codzienny kontakt ze swoimi rodzicami lub dziadkami, uwrażliwiali ich na czyhające zagrożenia.

Grafika poglądowa

Oprócz dobrze znanych oszustw metodą „na policjanta” i „na wnuczka” przestępcy stosują również inne, przedstawiając się jako pracownicy socjalni lub personel medyczny świadczący pomoc seniorom w dobie pandemii koronawirusa.

Przypominajmy zatem naszym seniorom, by starali się nie rozmawiać z nieznajomymi i nie umożliwiali wejścia do swojego mieszkania takim osobom. Przestępcy, korzystając z socjotechnicznych metod, potrafią poprowadzić dialog w taki sposób, że osoba oszukiwana da się przekonać do tzw. „legendy” przedstawianej przez oszustów, w wyniku czego niejednokrotnie traci oszczędności całego życia.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów, a o wszystkich niepokojących sytuacjach alarmujmy Policję.

KWP

25-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)