REKLAMA
REKLAMA

W 2021 roku gmina Ustrzyki Dolne nie będzie wykluczona komunikacyjnie!

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. – Mamy już pewność, że w przyszłym roku komunikacja autobusowa będzie u nas funkcjonować – podkreśla Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.  Mieszkańcy gminy nie muszą się już martwić, że w 2021 roku będą wykluczeni komunikacyjnie.

Dorota Mękarska

W tym roku w Bieszczadach, z powodu pandemii, ze zdwojoną siłą odżyły problemy komunikacyjne. Jednak włazom gminy Ustrzyki Dolne, na podstawie negocjacji z PKS Jarosław, udało się utrzymać komunikację autobusową. Wielką niewiadomą stanowił natomiast przyszły rok.

Wniosek do wojewody

Jak już pisaliśmy, gmina Ustrzyki Dolne, pod koniec listopada złożyła wniosek do Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o dotację w wysokości 1,3 mln na przywrócenie i utrzymanie połączeń autobusowych. Ze środków tego rządowego funduszu dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Wnioski rozpatrują wojewodowie.

Gmina we wniosku skierowanym do wojewody podkarpackiego, zawarła organizację przewozów do wszystkich miejscowości gminy w soboty i niedziele, za wyjątkiem niektórych świąt, oraz na kursy wakacyjne w lipcu i sierpniu.

Gmina wygrała walkę

Tak jak zapowiadano, wojewoda podkarpacki dokonała rozpatrzenia wniosków w grudniu b.r. Gmina Ustrzyki Dolne otrzymała 1 121 242,80 zł dofinansowania, przy wkładzie własnym w wysokości około 150 tys. zł. To oznacza, że już od nowego roku gmina będzie realizowała nowych 7 połączeń.

Na zdjęciu Bartosz Romowicz. Foto: archiwum prywatne

– Transport w naszej gminie to jedno z kluczowych zadań – mówi Bartosz Romowicz. – Mieszkamy w specyficznym miejscu, gdzie poszczególne miejscowości są oddalone od siebie wiele kilometrów, do tego na tyle oddalone od kluczowych większych miejscowości, że prywatni przewoźnicy nie traktują Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości, jak ważnych punktów, w które warto inwestować i tworzyć połączenia. Musimy walczyć o to, aby zapewnić niezmotoryzowanym mieszkańcom, dzieciom i młodzieży dojeżdżającej do szkół, przewozy autobusowe. Na szczęście w tym roku wygraliśmy tę walkę.

Umowa podpisana, autobusy będą kursować od 4 stycznia 2021

Umowa w sprawie udzielenia dofinansowania do przewozów autobusowych już została podpisana. Stało się to 28 grudnia. Wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor Wydziału Infrastruktury UW w Rzeszowie Krzysztof Sopel, zaś ze strony gminy burmistrz Bartosz Romowicz.

Na podstawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym gmina będzie mogła zawrzeć umowę z przewoźnikiem, którego wybierze, bez konieczności przeprowadzenia przetargu. To spowoduje, że procedura ulegnie skróceniu, a autobusy będą mogły zacząć kursować już w dniu 4 stycznia 2021 roku. W tej chwili dogrywane są ostatnie szczegóły dotyczące rozkładu jazdy. Tak jak zapowiadał burmistrz Romowicz mieszkańcy każdej miejscowości w gminie będą mogli korzystać od poniedziałku do piątku z połączenia autobusowego do Ustrzyk i z powrotem. Autobusy będą kursować także w weekendy, oraz wakacje, za wyjątkiem świąt.

Linie komunikacyjne, na których będą wykonywane przewozy autobusowe na terenie gminy Ustrzyki Dolne to trasy: Ustrzyki Dolne (stacja paliw) – Ustrzyki Dolne – Jałowe – Moczary – Bandrów Narodowy, Ustrzyki Dolne Masarnia – Ustrzyki Dolne Równia – Hoszów – Moczary – Bandrów Narodowy, Ustrzyki Dolne Masarnia – Ustrzyki Dolne – Łobozew – Daszówka – Teleśnica Oszwarowa, Bóbrka – Jawor, Ustrzyki Dolne (stacja paliw) – Ustrzyki Dolne Liskowate – Serednica przez Krościenko Łodyna, Ustrzyki Dolne DA – Krościenko – Wojtkówka – Nowosielce Kozickie – Wojtkowa – Trzcianiec, Ustrzyki Dolne DA – Łodyna – Brelików – Ropienka – Stańkowa – Zawadka – Ropienka –Dźwiniacz Dolny – Ustrzyki Dolne DA, Ustrzyki Dolne – Daszówka Hoszów – Ustrzyki Dolne – Bandrów Narodowy – Ustrzyki Dolne.

Zgodnie z organizacja połączeń, przewoźnik, będzie zatrzymywał się tylko na przystankach w gminie Ustrzyki Dolne.

30-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)