REKLAMA
REKLAMA

130 tys. szczepień na Podkarpaciu. W szpitalach przybywa chorych na COVID-19

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kwestiom związanym z transportem do punktów szczepień przeciw COVID-19 była poświęcona poniedziałkowa konferencja prasowa zorganizowana przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie.

01-4-1200x800foto: PUW w Rzeszowie

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała dotychczasową realizację Narodowego Programu Szczepień w regionie. – Na wczoraj mieliśmy zaszczepionych 128 tysięcy 500 osób, z czego dawką drugą 41 tysięcy – powiedziała wojewoda.

By umożliwić realizację szczepień populacyjnych, zwłaszcza w grupach 80 i 70 plus, został stworzony specjalny mechanizm dowozu do punktów szczepień osób, które są niepełnosprawne lub mają trudności w przybyciu do punktów stacjonarnych. Tych możliwości dowozu jest kilka, jednym z wariantów jest tworzenie wyjazdowych punktów szczepień. Modelowym sposobem postępowania jest także wsparcie osób niepełnosprawnych lub niemobilnych poprzez zorganizowanie dowozów do przez jednostki samorządu terytorialnego, które zaangażowały się w logistyczne wsparcie realizacji Narodowego Programu Szczepień – dodała Ewa Leniart.

Do pacjentów, którzy – ze względu na stan zdrowia – nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym dotrą specjalne wyjazdowe punkty szczepień będące dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, jakie, zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący – podkreślił dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

Aby skorzystać z wyjazdowych punktów szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Jak mówił Robert Bugaj, lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy organizowany przez władze lokalne.


Przybywa chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji

Jak mówiła wojewoda, w województwie podkarpackim przybywa chorych potrzebujących hospitalizacji. Obecnie w szpitalu węzłowym przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie znajduje się 30 pacjentów z koronawirusem, w tym 7 pod respiratorem.

Wojewoda Ewa Leniart poinformowała również, że jeszcze w tym tygodniu w szpitalu dołożonych zostanie 28 łóżek covidowych.

źródło: PUW w Rzeszowie, Podkarpacki Urząd Wojewódzki / Facebook. Opracował: Kacper Ciuba

22-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)