REKLAMA
REKLAMA

5 lat więzienia i 30 tys. złotych grzywny za prowadzenie plantacji marihuany

PODKARPACIE. Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyrok z oskarżenia prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Był to kolejny akt oskarżenia dotyczący działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się prowadzeniem plantacji marihuany. Aktem oskarżenia objęto 35-letniego Marcina R. który od lipca 2012 roku był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania.

5 lat pozbawienia wolności

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał Marcina R. na karę 5 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (30 tysięcy złotych) oraz zasądził koszty sadowe.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Marcina R. o popełnienia czterech przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, uprawę oraz wytwarzanie znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 53 ust. 2 i z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą przemytu znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz usunięcia dokumentu kwalifikowane z art. 276 kk.

Zatrzymany na budowie

Marcin R. po 7 latach poszukiwań został zatrzymany 13 września 2019 roku podczas kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie budowy w województwie zachodniopomorskim. Marcin R. posłużył się wówczas dokumentem prawa jazdy wystawionym na inną osobę oraz odmówił podania swoich danych osobowych. Po przedstawieniu mu zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 276 kk usunięcia dokumentu, którym nie miał prawa rozporządzać jako n/n osoba został tymczasowo aresztowany. Po potwierdzeniu tożsamości Marcin R. został przetransportowany do Rzeszowa, gdzie z jego udziałem prokurator przeprowadził kolejne czynności procesowe.

Produkcja marihuany

W toku postępowania prokurator ustalił, że od września 2011 roku do maja 2012 roku na terenie miejscowości Pawłosiów, woj. podkarpackiego w sposób zorganizowany i profesjonalny prowadzono uprawę ponad 3,5 tysiąca roślin konopi, w celu wytworzenia z nich znacznej ilości środka odurzającego w postaci marihuany. Można było z nich wytworzyć ponad 81 kilogramów wysokiej jakości marihuany oraz ponad 194 kilogramów narkotyku gorszej jakości.

Profesjonalna plantacja

W toku śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że członkowie rozpracowanej grupy przestępczej w wynajętym pod Jarosławiem budynku gospodarczo – mieszkalnym, dokonali przeróbek budowlanych, wykonali instalację elektryczną oraz instalacje wodną, niezbędną do prowadzenia nielegalnej uprawy. W specjalnie zmodyfikowanych pomieszczeniach z płyt kartonowo – gipsowych, a było to 5 pomieszczeń o łącznej pow. około 500 m2, zamontowano specjalistyczne oświetlenie, systemy wentylacyjne oraz dostarczające wodę do rosnących w donicach krzewów konopi. W celu utrzymania optymalnej temperatury oraz oświetlenia w pomieszczeniach zamontowano profesjonalne sodowe żarówki oraz tranzystory do pracy. Zainstalowano również profesjonalny system wentylacji wraz z filtrami, odprowadzającymi powietrze z pomieszczeń, gdzie rosły rośliny. Każde z pomieszczeń było wyposażone w system nawadniający indywidualnie każdą donice z sadzonką. Jedno z kolejnych pomieszczeń zostało zaadaptowane na suszarnię, gdzie w chwili prowadzonych oględzin ujawniono 6 kilogramów suszu roślinnego wysokiej jakości marihuany oraz ponad 11 kilogramów tzw. „sieki”. Następne dwa pomieszczenia były przeznaczone na sadzenie kolejnych sadzonek roślin w donicach.

Zabezpieczono pond 3,5 tysiąca krzaków

Podczas realizacji czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono 3,5 tysiąca sztuk roślin konopi różnej wielkości. Celem zaspokojenia tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, która zasilała opisane powyżej urządzenia w osobnym budynku zainstalowano specjalistyczny agregat prądotwórczy o bardzo dużej mocy. Osoby biorące udział w przestępczym procederze zamieszkiwały na terenie tej posesji. W celu ukrycia faktu przebywania w tym budynku oraz nielegalnej uprawy osoby te zasłoniły i zakleiły okna zewnętrzne budynku.

Przemyt narkotyków

W toku postępowania prokurator ustalił, że Marcin R. wraz z innymi skazanymi już osobami, dokonywał przemytu marihuany, stanowiącej „urobek” wcześniejszych tzw. ścinek. Wymieniony dwukrotne drogą lądową wywiózł z Polski do Holandii około 10 kilogramów wysokiej jakości marihuany o wartości rynkowej co najmniej 30 tysięcy euro.

W toku śledztwa zarzuty przedstawiono 11 osobom, którym zarzucono w szczególności kierowanie bądź udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstw narkotykowych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

zdjęcie poglądowe

06-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)