REKLAMA
REKLAMA

Apel do wędkarzy!

SANOK / PODKARPACIE. Społeczna Straż Rybacka w Sanoku apeluje do wszystkich wędkarzy, amatorów połowu spod lodu, aby zachowali jak najdalej idącą ostrożność.

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA TO:

1. Na lód wchodzimy, gdy jego grubość ma co najmniej 10 cm a sam lód jest jednolity, bez pęknięć i pokrywy przypominającej strukturę gąbki oraz bez mokrych plam na śniegu.

2. Na lód wchodzimy zawsze w towarzystwie innego wędkarza, gdzie obaj posiadają linkę zakończona rzutką, ewentualnie zaopatrzmy się w długi kij, drąg lub gałąź. Do przewozu sprzętu używajmy sanek z długim sznurkiem.

3. Zaopatrzmy się w raki bardzo pomocne na śliskiej powierzchni kolce, które zawsze zawieszamy na sznurku na szyi by były pod ręką przy wyczołgiwaniu się z przerębli oraz w gwizdek.

4. Unikajmy dopływów rzek, strumieni, oparzelisk i zatopionych drzew.

5. Zachęcamy do zaopatrzenia się w tzw. pływające kombinezony. Są lekkie, ciepłe ,wygodne i utrzymujące stałą temperaturę ciała. Gwarantują 15-20 minutowe utrzymanie się na powierzchni wody po załamaniu się lodu.

Zdjęcie poglądowe / pixabay.com

JAK NALEŻY POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH KRYTYCZNYCH, PO ZAŁAMANIU SIĘ LODU:

1. Nie wpadać w panikę lecz próbować położyć się płasko na wodzie, najlepiej na plecach, starając się oprzeć łokciami o krawędzie lodu, szeroko rozłożyć ręce.

2. Wzywać głosem lub gwizdkiem pomocy.

3. Próbujmy pełznąć w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

4. Udzielający pomocy nie powinien podchodzić bezpośrednio do tonącego, trzeba się podczołgać. Użyć należy linki, gałęzi, szalika, sanek podając je tonącemu z bezpiecznej odległości.

5. Ostatecznie w kierunku tonącego można podrzucać jakieś większe przedmioty by mógł jak najdłużej utrzymać się na powierzchni.

6. Powiadomić telefonicznie policję, straż leśną lub pożarną.

SSR Sanok
kom. Ryszard Rygliszyn

22-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)