REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Szlaki drożne. Miejscami oblodzone, zawiane świeżym śniegiem

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Informujemy iż wszystkie szlaki na terenie Parku są drożne, miejscami jednak zawiane świeżym śniegiem i oblodzone. Występuje nierównomierna pokrywa śnieżna, której grubość wynosi od 10 cm w niższych położeniach do 60 cm na stokach zawietrznych. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne. Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu (zalecamy posiadanie kijków i raczków).

Pamiętajmy także, że schroniska górskie ograniczyły swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami dot. zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19 (o szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk).

W okresie ferii i kolejnych miesiącach zimowych szlaki udostępniamy nieodpłatnie.

Staramy się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Ustrzykach Górnych. Obowiązują opłaty za parkowanie – zgodnie z cennikiem na okres zimowy. Nieodpłatnie udostępniamy stacjonarne toalety przy parkingu w Wołosatem (500 m od wejścia na szlak na Tarnicę) oraz trzy tzw. suche toalety alpejskie: na Przełęczy Wyżnej – szlak w kierunku Połoniny Wetlińskiej, na Przełęczy Bukowskiej oraz w Wetlinie Starym Siole – szlak w kierunku Przełęczy Orłowicza. Udostępnianie innych ze względów technicznych jest niemożliwe.

Na terenie Parku poruszamy się tylko po oznakowanych trasach. Wędrówki na nartach skitourowych, śladowych dozwolone są na wszystkich oznakowanych odcinkach szlaków pieszych, a także na trasach spacerowych wokół Wetliny. Przypominamy jednak, że zgodnie z regulaminem na terenie BdPN obowiązuje zakaz zjeżdżania, ze względu na bezpieczeństwo innych turystów. Również ze względu na zachowanie warunków bezpieczeństwa prosimy o nie zjeżdżanie na tzw. „jabłuszkach” po szlakach turystycznych. Powoduje to oblodzenie szlaku i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.

Przypominamy iż obowiązują zakazy parkowania przy drogach zarządzanych przez służby publiczne. W związku z tym, m.in. w miejscowości Wołosate, parkujemy jedynie na wyznaczonych do tego celu parkingach.

Prosimy aby nie pozostawiać w parku żadnych śmieci.

Zachowajmy rozwagę przy planowaniu górskich wędrówek i uwzględnienie wydłużonego czasu przejścia. Pamiętajmy, aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.

Bieszczadzki Park Narodowy

09-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)