REKLAMA
REKLAMA

Czy do Polski dotrze „Bestia ze wschodu”? Śnieg i mróz do -30 stopni C

SANOK / PODKARPACIE. Czy w drugiej połowie stycznia czekają nas obfite opady śniegu i siarczysty mróz? Meteorolodzy prowadzą skrupulatne obserwacje, budują modele, które miałyby przybliżyć wiarygodne informacje o syberyjskim mrozie nazwanym w Polsce w 2018 roku „Bestią ze wschodu”.

O meteorologicznej „bestii” mówi się od 2018 roku, kiedy mróz z Syberii nawiedził Europę i był przyczyną śmierci około stu osób. Onet.pl przypomina, że 27 zgonów odnotowano wtedy w Polsce. Opady śniegu zaobserwowano w niektórych regionach Hiszpanii i Włoch, gdzie są one niezwykle rzadkie.

Temat mroźnej aury z Syberii w kontekście pojawienia się jej w Polsce i w zachodniej Europie pojawił się na początku 2021 roku. Coraz częściej publikowane są prognozy pogody mówiące o tym, że w drugiej połowie stycznia możemy być świadkami obfitych opadów śniegu (do 40 cm) oraz siarczystego mrozu. Termometry mogą pokazać nawet -30 stopni C.

Zdaniem niektórych synoptyków, wyż syberyjski faktycznie może pojawić się nad Polską, ale jego wpływ na aurę w naszym kraju może niwelować szereg czynników.

Specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przewidują, że pod koniec tego tygodnia temperatura może spaść w regionach podgórskich do -5 stopni C. Od piątku we wschodniej połowie kraju padać będzie już głównie sam śnieg. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -2°C na południu do 2°C nad morzem, jedynie w obszarach podgórskich będzie chłodniej, od -5°C do -2°C. Wiatr wciąż będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków północnych.

W sobotę strefa opadów rozszerzy się na cały kraju. Przeważnie będzie to śnieg, ale początkowo na zachodzie prognozowany jest również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie taka sama jak w poprzednim dniu.

Niedziela nie przyniesie zmiany pogody. Wciąż będzie pochmurno i zimowo, bo w całym kraju prognozowane są opady śniegu. Termometry pokażą maksymalnie od -3°C do 1°C, a w obszarach podgórskich od -5°C do -1°C.

zdjęcia (2): poglądowe

źródło: Red., Onet.pl, IMGW-PIB

05-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)