REKLAMA
REKLAMA

WUJSKIE: Tak słońce żegnało czwarty dzień nowego roku (ZDJĘCIA)

WUJSKIE / PODKARPACIE. W ostatnich dniach możemy obserwować przepiękne zachody słońca. Niebo wypełnia szeroka gama kolorów. Duże wrażenie robi czerwień, która według ludowych przepowiedni oznacza pogorszenie pogody, opady i silny wiatr. Publikujemy kilka zdjęć wykonanych w miejscowości Wujskie pod Sanokiem.

W ostatnich dniach w Sanoku i okolicach można obserwować piękne zachody słońca. Niebo wypełnia się wieloma kolorami, a dominującym jest czerwień. Według ludowych przepowiedni krwistoczerwony zachód słońca wróży opady deszczu i silny wiatr, generalnie pogorszenie pogody.

Z czego wynika czerwony kolor nieba? To efekt rozpraszania światła na zawieszonych pyłach. Przy wyżowej pogodzie pyłów może być więcej. Dlatego będziemy wtedy obserwować czerwone słońce o zachodzie jak i wschodzie. Wówczas bowiem światło przechodzi przez znacznie grubszą warstwę powietrza i aerozoli.

Synoptycy nie zgadzają się z ludowymi wierzeniami, przedstawiając swój punkt widzenia dotyczący czerwonych wschodów czy zachodów słońca. Tłumaczą, że w umiarkowanych szerokościach geograficznych dominuje cyrkulacja zachodnia, dlatego przez czerwony zachód słońca możemy zobaczyć nadciągający do nas wyż, co oznacza, że pogoda będzie dobra. Z kolei czerwony wschód pokazuje odpływający wyż, więc pogoda się zepsuje. 

foto: materiały nadesłane przez Czytelnika

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czerwony zachód słońca. Zobaczcie ZDJĘCIA


Chcesz pokazać naszym Czytelnikom swoje zdjęcia ze spaceru, wycieczki, wyprawy, wschodu czy zachodu słońca? Wyślij je na nasz adres:
redakcja@esanok.pl

Wysłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację na łamach portalu eSanok.pl.

Przypominamy o zachowaniu praw autorskich. Nadesłane fotografie traktowane będą przez redakcję jako własność osoby wysyłającej maila. Jeżeli nadesłane zdjęcia pochodzą od osób trzecich, a nie są wysyłane przez nie osobiście, prosimy o wpisanie w treści maila wyrażenie zgody przez autora na publikację oraz równoczesne podanie imienia i nazwiska twórcy. W przypadku kradzieży fotografii redakcja będzie zobowiązana do przekazania policji wszelkich danych mogących doprowadzić do odpowiedzialności karnej.

źródło: Red., Wikipedia / Creative Commons

05-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)