REKLAMA
REKLAMA

Koniec pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka. Rada „zbędną marionetką”? (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 21 września o godzinie 16:30 odbyła się XI sesja Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka w sali herbowej Urzędu Miasta Sanoka. Sesja zwołana została ze względu na zakończenie pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka. Po rozpoczęciu posiedzenia przewodniczący Grzegorz Nogaj poprosił o zabranie głosu przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Radomira Niezgodę, aby przedstawił raport zamknięcia kadencji Rady.

Młodzieżowa Rada Miasta Sanoka rozpoczęła swoją kadencję dnia 14 października 2019 r. w skład rady wchodzili radni:

Jadczyszyn Amelia, Marczak Nadia, Pelczar Kacper, Starościak Michał, Jagniszczak Natalia, Jaśkowiec Amelia, Borek Gabriela, Ostrowska Klara, Sękowska Martyna, Kluska Maksymilian, Niezgoda Radomir, Nogaj Grzegorz, Puchalik Aleksandra, Mołczan Ernest, Pilecki Łukasz, Klamut Paweł, Wasylew Agnieszka, Osika Kosma, Wdowiak Martyna, Żywicka Liliana.

Zostały powołane: Komisja Rewizyjna oraz zespoły problemowe: ds. współpracy z samorządami szkolnymi, ds edukacji, nauki i kultury, ds zdrowia, sportu i turystyki, ds promocji, rozwoju i informacji.

W trakcie kadencji odbyło się 11 posiedzeń Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka, na których zostało podjętych 16 uchwał.

Do zrealizowanych zadań należą między innymi poniższe:

⦁ turniej piłki halowej „Gramy dla WOŚP” w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,

⦁ przeprowadzenie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście,

⦁ szereg informacji mających na celu uświadamianie naszych odbiorców w związku z zaistniałym wirusem,

⦁ akcja #zostańwdomu, oraz akcja #poznajradnego

⦁ udział w akcji #MRwDomu, której celem było pokazanie, w jaki sposób członkowie młodzieżowych rad w Polsce spędzają czas podczas kwarantanny, a tym samym zachęcenie odbiorców do kreatywnego spędzania czasu w domach,

⦁ przyłączenie się do ankiety dotyczącej zdalnego nauczania w placówkach edukacyjnych, przeprowadzanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej,

⦁ uczestnictwo w turnieju szachowym, organizowanym przez Ogólnopolską Federację Młodych,

⦁ aktywne zaangażowanie w akcję „Maseczka dla Sanoczan”, przeprowadzaną przez Burmistrza Miasta Sanoka,

⦁ przeprowadzenie akcji #WywieśFlagę i „Sanocka młodzież z biało-czerwoną”,

⦁ udział w cyklu ankiet zorganizowanych przez RDiM RP, w celu badania potrzeb i problemów młodzieży w Polsce,

⦁ prezentacja szkół ponadpodstawowych w Sanoku, w związku z naborem na rok szkolny 2020/2021,

⦁ przeprowadzenie ankiety pt. „Czego brakuje młodzieży w Sanoku?” w sanockich szkołach,

⦁ udział w zdalnych spotkaniach i dyskusjach, m.in. spotkanie dot. godnego uczczenia 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach której wraz z innymi młodzieżowymi radami w naszym województwie i Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Podkarpackiego, opracowaliśmy Wspólną Deklarację z okazji tego święta,

⦁ uczestnictwo w debacie na temat młodzieżowych rad w województwie podkarpackim,

⦁ współorganizacja ślizgawkowego weekendu mikołajkowego na Arenie Sanok wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sanoku,

⦁ przyłączenie się do akcji pokazania świątecznych ozdób w podkarpackich miastach, organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Strzyżowa,

⦁ tematy poruszane na naszym fanpage’u, dotyczące bieżących spraw naszego miasta i regionu, oraz inne akcje związane z uczczeniem pamięci wyjątkowych i historycznych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny i naszego miasta, których celem było podtrzymanie świadomości historycznej młodych mieszkańców Sanoka, a także wspieranie idei patriotyzmu.

⦁ udział naszych przedstawicieli w uroczystym podpisaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy wzmacniające młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego.

W wolnych wnioskach i zapytaniach głos zabrał przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Grzegorz Nogaj. Podkreślił, iż jest to ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Miasta tej kadencji. Podziękował wszystkim radnym, z którymi dane mu było współpracować. W imieniu wszystkich radnych szczególne podziękowania przekazał pani0m z Biura Rady, które pomagały w przygotowaniu sesji oraz pilnowały, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Następnie przewodniczący wspólnie ze swoim zastępcą wręczyli paniom bukiety kwiatów. Przewodniczący podziękował opiekunowi, przewodniczącemu Rady Miasta Andrzejowi Romaniakowi za to, że zawsze wspierał radnych oraz uczestniczył w obradach rady młodzieży. Podziękowania zostały złożone również wszystkim pracownikom urzędu miasta oraz jednostek podległych. Następnie zabrał głos Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Romaniak, który podziękował radnym za pierwszą kadencję Młodzieżowej Rady Miasta, która była trudna, ale wiele wszystkich nauczyła. Na zakończenie posiedzenia przewodniczący rady miasta wręczył młodzieżowym radnym pisemne podziękowania za zaangażowanie w pracę radnym Młodzieżowej Rady Miasta pierwszej kadencji.

foto: nadesłane

Za nami ostatnie posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka pierwszej kadencji. Były to trudne dwa lata, musieliśmy stawać przed wieloma wyzwaniami. Nasze działania zatrzymała pandemia, która sprawiła, że musieliśmy się spotykać w formie online. W pewnym momencie z częścią radnych nasze drogi się rozeszły, jak to w życiu bywa, ale najwytrwalsi pracowali do samego końca. Przykro mi to stwierdzić, ale niestety wyobrażaliśmy sobie inaczej współpracę z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim. Niestety na jedenaście posiedzeń był obecny tylko na dwóch. Dużo pomysłów – mało realizacji, tak to można podsumować. Wiele mówił, lecz mało robił. Zrobienie zdjęcia wszystkiego nie załatwi, a tak współpraca z panem burmistrzem wyglądała. Liczymy, że przyszła kadencja Młodzieżowej Rady Miasta lepiej poradzi sobie z wyzwaniami jakie postawi nasz włodarz i nie będzie tylko zbędną marionetką. Przez ubiegłe dwa lata wiele się nauczyłem, co mam nadzieję zaprocentuje już w najbliższym czasie. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie dwa lata pomagali mi dobrze wypełniać moje obowiązki – podsumował Grzegorz Nogaj, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka.

Do biura burmistrza Sanoka wysłaliśmy prośbę o udzielenie komentarza w sprawie współpracy władz miasta z Młodzieżową Radą Miasta Sanoka oraz w sprawie uczestnictwa burmistrza w sesjach MRM. Dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Gdy ją otrzymamy, przekażemy Państwu stanowisko magistratu.

źródło: materiały nadesłane

foto nagłówek / archiwum: Maksymilian Kluska, archiwum prywatne

24-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)