REKLAMA
REKLAMA

LESKO. Wyburzono pomnik wdzięczności Armii Czerwonej (VIDEO, ZDJĘCIA)

LESKO. Wyburzono pomnik wdzięczności Armii Czerwonej (VIDEO, ZDJĘCIA)

LESKO / PODKARPACIE. Z centrum Leska zniknął pomnik wdzięczności Armii Czerwonej nazywany również pomnikiem Żołnierzy Radzieckich. Został wyburzony wczoraj. Na Placu Kościuszki stał od lipca 1945 roku.

Na postumencie, który przez ponad 75 lat był nieodłączną częścią centrum Leska widniały symbole i napisy upamiętniające obecność na tych terenach żołnierzy Armii Czerwonej. Była między innymi tabliczka z napisem w języku rosyjskim”Chwała bohaterom”. Był sierp i młot umieszczony w wieńcu laurowym.

Pomnik, jak wiele podobnych w różnych miejscowościach kraju, miał być pomnikiem wdzięczności za wyzwolenie Leska przez Armię Czerwoną. W pierwszych latach po odsłonięciu postumentu (1945), w pobliżu chowano poległych żołnierzy, którzy toczyli walki z Niemcami i banderowcami na terenie Bieszczadów.

Jak czytamy w opracowaniach historycznych na temat tego obiektu, w czasie II wojny światowej, miasto początkowo było okupowane przez Niemców, ale jeszcze w 1939 roku, zgodnie z zapisami  paktu Ribentrop-Mołotow, Lesko przejęli żołnierze Armii Czerwonej. Przebywali tutaj do połowy 1941 roku. Później miasto ponownie przejęli Niemcy.

Ostatecznie Lesko zostało „wyzwolone” i okupowane przez Armię Radziecką trzy lata później, ale jak zauważają badacze historii jeszcze przez siedem kolejnych lat, na tych terenach odbywały się regularne walki oddziałów UPA, dochodziło do wysiedleń ludności Łemkowskiej, toczona była akcja „Wisła”.

foto: P. Kusal / materiały nadesłane

Kilka lat temu z krajobrazu Sanoka również zniknął podobny postument. Tak to się odbywało:

SANOK: Radziecki pomnik zniknął z sanockiego parku. „Nareszcie. Godził w nasze poczucie dumy narodowej” (FILM, ZDJĘCIA)


10-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)