REKLAMA
REKLAMA

Minister zdrowia: Dzieci z klas I-III wracają do szkół (VIDEO)

Minister zdrowia: Dzieci z klas I-III wracają do szkół (VIDEO)

POLSKA. – 18 stycznia uruchamiamy naukę stacjonarną w klasach I-III szkół podstawowych – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostałe restrykcje zostają podtrzymane do 31 stycznia.

910b25c6d06e2fa138fe342df1db74d0

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że sytuacja epidemiczna w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Szef resortu zdrowia podkreślił, że nie ma żadnego drastycznego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 procent.

Jak mówił szef resortu zdrowia, prowadzony Narodowy Program Szczepień wymaga pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej, stąd rząd postanowił, by podtrzymać wszystkie obowiązujące obostrzenia, z wyjątkiem powrócenia do nauczania stacjonarnego w klasach I-III szkół podstawowych.

– Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III – zakomunikował minister zdrowia.

– Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii – dodał Niedzielski.

Do 31 stycznia wszystkie pozostałe obostrzenia zostają utrzymane 

 

Minister Czarnek: Powrót do nauczania stacjonarnego to ważna decyzja

Foto: Adam Guz / KPRM

– Ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bo nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców – oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki mówił o tym, że rząd odbył szereg konsultacji, w tym z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy wybranych szkół, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowano też zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3.

– Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Dziękuję wszystkim za konsultacje, za to, że wkładają tyle wysiłku w to, aby nauczanie było jak najbardziej bezpieczne – mówił minister Czarnek.

Od poniedziałku, 11 stycznia 2021 rozpoczęto wykonywanie testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 roku.

– Rozpoczęliśmy dzisiaj ogólnopolską akcję testowania nauczycieli. Przebiega ona bez zakłóceń i potrwa do piątku. Tak, aby wszyscy nauczyciele klas 1-3 zostali przetestowani przed 18 stycznia, dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa w szkołach – skomentował wykonywanie testów dla nauczycieli minister edukacji i nauki.

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Źródło: gov.pl, KPRM / Facebook, Twitter

11-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)