REKLAMA
REKLAMA

Na tysiąc mieszkańców co najmniej kilometr ścieżek rowerowych

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na każdy tysiąc mieszkańców co najmniej kilometr ścieżek rowerowych – tak brzmi postulat Ewy Leniart, który zobowiązała się zrealizować, jeżeli obejmie urząd prezydenta Rzeszowa. Docelowo kandydatka chce utworzyć wokół Rzeszowa rowerowy ring.

20210428_135851

Foto (2): Biuro Prasowe KWW Ewy Leniart „Wspólny Dom Rzeszów”

Podczas spotkań z mieszkańcami bardzo ważną kwestią było to, aby zmienić jakość ścieżek rowerowych w Rzeszowie i zdecydowanie zwiększyć ich ilość – mówiła Ewa Leniart. Jak wskazywała, Rzeszów ma 165 kilometrów ścieżek rowerowych.

Inne miasta już nas wyprzedziły, zarówno w kraju, jak i poza granicami kraju, gdzie ścieżek jest zdecydowanie więcej. Ja zgłaszam jasny postulat – na 1000 mieszkańców co najmniej jeden kilometr ścieżek rowerowych – zadeklarowała kandydatka komitetu wyborczego Wspólny Dom Rzeszów.

Ewa Leniart zwróciła uwagę na to, że rzeszowskie ścieżki rowerowe w różnych miejscach się urywają, kolidują z ruchem pieszych lub są źle oznaczone, co powoduje, że nie tworzą zwartej sieci łączącej osiedla.

Ścieżki nie dają możliwości sprawnego komunikowania się, aby wykorzystać rower jako dobry, miejski i ekonomiczny, zdrowy środek transportu, który ułatwia także komunikację tym, którzy korzystają również z innych środków transportu, chociażby transportu samochodowego – oceniła kandydatka na prezydenta Rzeszowa.

Oprócz zapowiedzi budowy nowych ścieżek rowerowych, Ewa Leniart zaproponowała też stworzenie miejskiej mapy inwestycji drogowych, związanych z rowerami.

Efektem będzie realizacja inwestycji w zakresie ścieżek rowerowych, w określonym okresie czasu, specjalnego, lepszego oznakowania i skomunikowania ze sobą, by połączyć osiedla, a docelowo, by stworzyć okalający miasto ring rowerowy – dla celów rekreacyjnych, ułatwienia komunikacji i poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – tłumaczyła.

Ewa Leniart ścieżki rowerowe

Inwestycje miałyby też dotyczyć poprawy infrastruktury towarzyszącej, takiej jak stojaki rowerowe, wiaty, stacje naprawcze, czy punkty informacyjne. Ewa Leniart dodała, że Rzeszów musi postawić na ekologiczny środek transportu, jakim jest rower. Uzasadniła to tym, że rower pozwala na szybkie przemieszczanie w trakcie korków.

– To wyzwanie, które podniesie atrakcyjność naszego miasta. Mam nadzieję, że w szybkim czasie uda mi się ten projekt zrealizować – podkreśliła kandydatka.

Daniel Kunysz, prezes Stowarzyszenia Rowery Rzeszów i radny Rozwoju Rzeszowa pytał Ewę Leniart o środki finansowania ścieżek rowerowych oraz o to, czy w przypadku zwycięstwa w wyborach odbuduje fragment ścieżki rowerowej, która zniknęła z miejskiego krajobrazu po budowie parkingu przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Zdaniem Leniart, samorząd miejski może pozyskać dodatkowe środki między innymi z programu Polska Wschodnia na lata 2021-2027, przeznaczonych na promowanie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej. Kandydatka komitetu wyborczego Wspólny Dom Rzeszów dodała, że zobowiązuje się w przypadku wygranej w wyborach do przywrócenia ścieżki rowerowej w okolicach Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Zmiana terminu wyborów „w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców”

Ewa Leniart została zapytana przez dziennikarzy o zdanie na temat potwierdzonej już przez premiera decyzji o przeniesieniu terminu wyborów na urząd prezydenta Rzeszowa na 13 czerwca.

Z mojego punktu widzenia i pewnie z punktu widzenia trzech moich konkurentów dobrze by było, gdyby wybory odbyły się w terminie, który pierwotnie był zakładany. Mieliśmy tak skomponowaną kampanię wyborczą. Zapewne każdy z nas dokonuje teraz przegrupowania programowego. Z drugiej strony najważniejszą kwestią pozostaje bezpieczeństwo mieszkańców, także naszego wspaniałego Rzeszowa. W trosce o to rząd przesunął termin wyborów, ale dokonuje zapowiedzianego luzowania obostrzeń, których finałem będzie zrealizowanie bezpiecznych wyborów w Rzeszowie – skomentowała zmianę terminu wyborów kandydatka.

Źródło: Ewa Leniart / Facebook, Biuro Prasowe KWW Ewy Leniart „Wspólny Dom Rzeszów”

Tekst: Kacper Ciuba

29-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)