REKLAMA
REKLAMA

Od dziś zakaz udziału w zgromadzeniach!? Rząd przemilczał to na konferencji

POLSKA. W czwartek 25 marca br. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zaostrzenie restrykcji sanitarnych. Po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw RP okazuje się, że podczas konferencji przemilczano fakt wprowadzenia zakazu brania udziału w zgromadzeniach.

ExE6JbTWgAAbptf

Foto: Adam Guz / KPRM

Podczas zorganizowanej w czwartek 25 marca po godzinie 11:00 konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia oraz na stronie rządowej podano informacje, że nowe, zaostrzone restrykcje sanitarne, które mają obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia, dotyczą zamknięcia:

– Marketów budowlanych i sklepów meblowych, – salonów fryzjerskich i kosmetycznych, – żłobków i przedszkoli (z wyjątkiem dzieci medyków),

Dodatkowo zapowiedziano: – Nowe limity w sklepach i w kościołach, – zamknięcie działalności obiektów sportowych, z wyjątkiem sportu zawodowego.

 

W rozporządzeniu „zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” z 25 marca br., które wchodzi w życie 27 marca br. pojawia się następujące stwierdzenie:

 Przechwytywanie_144

screenshot: isap.sejm.gov.pl 

 

Według tego zapisu od soboty zakazuje się „organizowania lub udziału w zgromadzeniach” niezależnie od ich rodzaju.

Rozporządzenie można znaleźć TUTAJ  

Tymczasem art. 57 Konstytucji brzmi: „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”.

Prawnicy szybko zaczęli wskazywać, że rozporządzenie w punkcie związanym ze zgromadzeniami nie jest zgodne z Konstytucją. Poniżej tweet mec. Elizy Rutynowskiej:

– Z moich informacji wynika, że sądy orzekają, iż zakaz organizowania zgromadzeń i udziału w nich jest niezgodny z prawem, bo to wszystko dzieje się na poziomie rozporządzenia, które nie może regulować praw i wolności względem obywateli. Podstawa powinna być tutaj ustawowa – komentował dla Onetu Mirosław Wróblewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: red., gov.pl, isap.sejm.gov.pl, Onet.pl, Twitter

27-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Czy to aby nie zastanawiające, że zakaz zgromadzeń jest do 9 kwietnia?2021-03-27 09:25:56
0 0
Przecież 10 tego kwietnia musi się odbyć kolejna rocznica smoleńska i taki zakaz trochę byłby niewygodny.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)