REKLAMA
REKLAMA

Podają się za funkcjonariuszy CBA. 59-latka straciła oszczędności życia

PODKARPACIE. W ostatnim czasie policjanci odnotowali zwiększoną aktywność oszustów, którzy wykorzystując metody manipulacji, podejmują próby wyłudzenia oszczędności od swoich ofiar. Mundurowi apelują o wzmożenie czujność mieszkańców regionu i ostrożność.

Pomimo kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż otrzymują informacje o przypadkach oszustw. W ostatnich dniach, krośnieńscy funkcjonariusze odebrali sygnały świadczące o wzroście przestępczej aktywności oszustów w regionie.

O skuteczności stosowanych przez przestępców metod manipulacyjnych przekonała się dotkliwie 59-letnia mieszkanka powiatu krośnieńskiego. Oszust, przedstawiający się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, namówił kobietę do wykonania serii przelewów bankowych, na poczet realizowanych przez CBA działań operacyjnych. Finansowa nieostrożność 59-latki doprowadziła ją do utraty znacznej sumy pieniężnej.

Aktywność oszustów potwierdza skuteczność najbardziej znanych metod przestępczych. Opracowana w szczegółach tzw. „legenda” pozwala uwiarygodnić potrzebę uczestnictwa przyszłej ofiary w tajnych działaniach służb lub zabezpieczenia członka rodziny od kłopotów prawnych. Prawdopodobieństwo powodzenia przestępczego fortelu wzrasta wraz z przedłużającą się rozmową ofiary z oszustem.

Dlatego pamiętajmy o kilku zasadach, których przestrzeganie może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie;
  • Funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy;
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy;
  • W przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo rozłącz rozmowę, a o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Paleta przestępczej działalności oszustów nie ogranicza się tylko do ataków na seniorów, ale może również dotykać przedstawicieli innych grup społecznych. Pamiętajmy zatem, że najbardziej skutecznym narzędziem zapobiegania przestępstwom jest ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób nieznajomych.

zdjęcie poglądowe / archiwum Esanok.pl

źródło: KMP Krosno

10-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)