REKLAMA
REKLAMA

Drugi zgon na Podkarpaciu po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Nie żyje mężczyzna

PODKARPACIE. Nie żyje mężczyzna, mieszkaniec powiatu przeworskiego, który zaszczepił się przeciwko COVID-19. Informacje przekazało Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 19 kwietnia.

– Pacjent około 10 minut po szczepieniu i wyjściu na korytarz osunął się z krzesła na podłogę. Ciśnienie 200/100 mm Hg, pacjent wydolny krążeniowo i oddechowo, przytomny, mowa bełkotliwa, opadnięty kącik ust po stronie prawej, zasinienie ust. Udar krwotoczny zakończony zgonem – czytamy w dokumentach MZ.

Pierwszy tragiczny przypadek po podaniu szczepionki miał miejsce pod koniec marca. Zmarł mieszkaniec powiatu krośnieńskiego.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6372 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 5410 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Niepożądane odczyny poszczepienne – co to jest?

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

red. / gov.pl

Grafika poglądowa

21-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)