REKLAMA
REKLAMA

Policyjna akcja na bieszczadzkich drogach. Kierowcy z promilami

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na drogach powiatu bieszczadzkiego policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolne, których celem było wyeliminowanie z ruchu osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Niestety nie dla wszystkich poniedziałkowy poranek był trzeźwy.

Pomimo wielu apeli o rozsądek na drodze oraz informacji o wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż znajdują się osoby, które decydują się kierować autem „na podwójnym gazie”.

Funkcjonariusze zatrzymali w Jureczkowej do kontroli rowerzystę, od którego wyczuli alkohol. Badanie alkomatem wskazało 2 promile alkoholu w jego organizmie. Okazało się, że to nie pierwsze takie przewinienie rowerzysty.

W Lutowiskach natomiast policjanci zatrzymali kierującego volkswagenem, u którego badanie stanu trzeźwości wskazało ponad promil alkoholu.

Zdjęcie poglądowe

Policjanci przypominają!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjną karą finansową w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia z art. 87 §2 kodeksu wykroczeń. Za ten czyn grozi kara aresztu od 5 do 14 dni lub grzywna od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,5 promila, mamy do czynienia z art. 87 §1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji, gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.

KWP

06-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)